| anonim_4396 a întrebat:

V-am mai povestit ca motanul meu a vomitat. In urmatoarele zile s-a simtit bine etc. Dar azi dimineata l-am gasit mai slab, nu vroia sa manance nimic, avea febra, miauna lesinat, nu torcea cand il mangaiam. Ce are?

P. S. : Pe mama lui am adoptat-o de pe strada. Ea era sanatoasa si nu era bolnava. Ce s-a intamplat cu motanul meu? Nu pot sa il duc la veterinar pentru ca mama zice ca nu are rost. Si eu nu vreau sa moara sau cel putin sa se mai simta asa rau. Ce sa-i fac? Mi-e teama sa nu il gasesc mort intr-o dimineata... vreau sa il salvez!

Răspuns Câştigător
| pooffik a răspuns:

Pai vezi poate nu ii place mancarea respectiva, eu de exemplu ii dau motanului meu mancare de la royal canin, dar de exemplu aceea la pliculet le place cam la toate pisicile. vezi sa nu il hranesti numai cu lapte pentru ca atunci va face un fel de diaree. apropo, imi pare tare rau de motanul tau. cred ca ti mult la el, pentru ca si eu am unul si stiu cum e. vezi poate are viermisori.cine stie. eu prima oara cand am luat motanul meu, avea codita rupta, raie si i se vedeau coastele, mai avea un pic si murea. l-am luat de pe strada. multi ziceau ca e de rasa dar eu nu stiam ce sa zic. pana la 4 luni l-am hranit cu royal canin pentru pisici pana in 4 luni. acum ii dau tot de la royal canin, dar junior si ii mai dau...nu stiu daca sti, un fel de betisoare de mancat, sunt cu peste si ii plac mult. incearca si tu sa ii dai. apropo, eu ca sa il scap de toate problemele pe care le avea cand l-am luat l-am dus la veterinat. il am de vara asta de prin august si acum s-a facut mare si frumos, e un pisoias roscat. apropo, ti-as recomanda sa incerci sa ii mai schimbi mancare, poate s-a plictisit de ea...si al meu se plictisise la un moment dat de papita lui si i-am dat altceva. apropo, incearca sa ceri si sfatul cuiva de la magazinul de animale cand mergi sa-i cumperi mancare, poate te ajuta. sper sa se faca bine happy

5 răspunsuri:
| xXBernaXx a răspuns:

Trebuie dus la veterinar neaparat. Spune-i mamei tale ca vrei sal duci si roag-o sa mearga cu tine ca sa vezi ce are. Sper ca te-am ajutat.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi urgent la veterinar! daca tie ti-ar fi rau, parintii tai ar chema medicul. Orice fiinta pe care o ai in grija este o mare responsabilitate! Si pisica mea a avut crize de voma si am mers cu ea la vet. avea o boala foarte grava numita pancreatita. daca nu mergeam la medic ar fi murit. sansele nu sunt foarte mari. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Motanul tau daca a prins pe afara vreun soricel sau sobolan otravit, si l-a papat, va merge in raiul motanilor.

| valeria_1335 a răspuns:

Am si eu o pisica si cand are probleme o duc mereu la veterinar cel putin asa e normal

| nusica a răspuns:

As vrea sa stiu ce mai face motanelul tau,imi pare rau ca mesajul de la „anonim„ e anonim,am si eu un motan care varsa si are diaree si am fost cu el la doctor,are pancreatita, as fi vrut ceva sfaturi, multumesc si sanatate