| TrottiForYouOfSurprise a întrebat:

Va plac animalele? Daca da, care si daca nu de ce? fundita la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| NoNameJunior a răspuns:

Nu imi plac, LE ADOR!
imi plac mult papagalii, cainii si pisicile pentru ca sunt niste animale de companie foarte dragute si cand esti trist ele mereu te inveselesc!

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îmi plac animalele, și prefer bichonul alb.
Pa, pa.

| danielcretu1980 a răspuns:

Eu am 14 caini de rasa: cockeri si mopsi, dar mie imi plac de fapt viermii de matase tongue

| YeyethisShitLookLikeAToupee a răspuns:

Mie imi plac miriapozii smug am doi. vrei si tu unul?

| Swallow a răspuns:

Da imi plac muuult.Toate,chiar si cele de care mi`e frica laughing As vrea chiar sa devin si veterinarwinking

| d3liutza a răspuns:

Imi plac foarte mult cainii, dar in special bichonii.
sunt micutzi si draguti
iata niste date despre ei
Bichonul Frise sre firul blanii ondulat remarcandu-se clar spre deosebire de ceilalti Bichoni.

Originile Bichon-ului Frise:
Bichon-ul Fise s-a remarcat a fi cainele de companie al damelor din cercuri inalte la inceputul secolului al XVI-lea, incepand cu Franta si continand cu Spania. De aici rasa a fost introdusa in Tenerife si in Insulele Canare.In anii 50 Bichonul Frise a devenit cel mai de seama reprezentant al grupei Bichon.

Infatisarea Bichon-ului Frise:
Acest catel de rasa are ochii inchisi la culoare cu marginile negre care par rimelate si intra in contrast cu blana de un alb pur.Stratul interior al blanii are o textura fina spre deosebire de cel exterior care are o textura aspra, astfel combinate cele doua straturi dau impresia de catifea. Tunsoarea Bichonu-ului Frise are scopul de a scoate in evidenta trasaturile fizice, blana fiind mai lunga doar pe cap si pe coada.Pernutele sunt negre, la fel si trufa.

Personalitatea Bichon-ului Frise:
Bichonii Frise sunt caini de talie mica cu o personalitate placuta care asemenea unui clovn inascut face tot felul de giumbuslucuri fiind folosit in trecut si de artistii de strada cand dadeau tot felul de reprezentatii.

Sanatate si ingrijire:
Blana acestui catel trebuie tunsa la intervale regulate de timp pentru a-si mentine aspectul pufos. Standardul rasei cere ca si ghearele sa fie taiate regulat deoarece pot sa creasca exagerat.

Indatoririle stapanului:
Este foarte usor sa te atasezi de un Bichon Frise datorita firii lui jucause si caracterului placut, fiind potrivit pentru o familie cu, copii.In privinta tunsului ar fi bine sa lasati acest lucru pe seama unui specialist, deoarece este bine ca tunsoarea sa se faca in standardul rasei.

Caracteristicile rasei:

Cap:teasta este mai lunga decat botul iar capul este bine proportionat in legatura cu trupul.

Ochi:de marime medie, rotunzi si de culoare inchisa.

Urechile:inguste si atarna pe langa cap

Pieptul:proieminent si bine dezvoltat

Coada:acest catel poarta coada drept incovoiata pe spate

Muscatura este in foarfeca

Inaltimea la greaban 23-30, 5cm

Greutatea la maturitate: 3, 5-5kg

Durata de viata 11-13 ani

Culoare:alb

| amicool08998 a răspuns (pentru d3liutza):

L-ai copiat de pe net

| d3liutza a răspuns:

*are firul blanii...
scuze

| SelenaSuperFan1 a răspuns:

Buna iubesc animalele si vreau sa ma fac veterinar iubesc bichoni maltez sunt recomandati si sunt f buni! i recomand toti iubitorilor de animale!

| SelenaSuperFan1 a răspuns:

Apropo sa mai stii ca bichon nu naprlesc si sunt albi imaculati si numai bicohnul havanez are culori difertite

| SelenaSuperFan1 a răspuns:

Apropo nu uita bichonul maltez e de origine franceza

| améliee a răspuns:

Da, imi plac mult, pentru ca sunt inocente si legate de natura. Stiu ca multi spun ca animalele sunt proaste si nu neg acest lucru, ele se bazeaza doar pe instinct, nu ai la ce sa te astepti mai mult. Dar si omul e prost si pentru el nu se gaseste justificare. Oricum, animalele sunt capabile de iubire si devotament. Animalele mele preferate sunt felinele si maimutele, dar sincer nu pot spune ca nu exista animale care sa nu-mi placa.

| adinaidk13 a răspuns:

Iubesc animalele.am un catel de 5 luni yorkshier terrier si este tare prostut.cade din pat de vreo 5 ori pe zi si ma musca de mana cand dorm.e mic, este copil si il iubesc.

| Christina a răspuns:

Da, sunt voluntara si la Protectia Animalelor din orasul meu happy iubesc cainii si pisicile (am 5 cainii si 1 pisica birmaneza). De curand am descoperit ca imi plac si hamsteribatting eyelashes. Rasele care imi plac sunt coker spaniol (am un coker de 3 ani ) pentru ca sunt foarte inteligenti si cand sunt suparata sau plang vine si sta langa mine, mai imi plac si chihuahua pentru ca sunt asa micutii si fitosi, dar se cred "animale fioroase"

| Antonia50 a răspuns:

Mie imi palc caini pentru ca tot timpul si ori cear fi ei isi protejeaza stapanul dar si pisicile imi plac

| amicool08998 a răspuns:

Da imi plac, mai ales cainii pentru ca sunt devotati omului indiferent de situatie

| CrissW96 a răspuns:

Da, mie imi plac cainii si papagalii: cu cainii te joci in parc, etc. iar cu papagalii la fel ( nu in parc laughing ), le dai de mancare, pe papagali ii faci sa vorbeasca s.a fundita? laughing

| Ash17 a răspuns:

Iubesc animalele.
Sunt cei mai buni prieteni pe care i-am putea avea.Stim ca nu ne mint, ca cei pe care ii consiferam prieteni, si ca ne asculta. Cainii si pisicile sunt printre preferintele tuturor, eu am doi caini si doi pisoi love struck. Insa imi plac mult ursii panda, koala, delfinii. Cred ca toate animalele au nevoie de un stapan, si ca merita iubirea si atentia noastra.

| améliee a răspuns (pentru Ash17):

Animalele nu au nevoie de stapani, au nevoie sa fie lasate in pace.

| Lotte7 a răspuns:

Cainii pentru ca sunt alaturi de tine mereu si te fac sa zambesti si in momentele triste ale vietiihappy