| Purplegirl101 a întrebat:

Vă rog frumos sa mă ajutați! Vreau sa adopt un cățel de rasa. În afară de cainii mai mari tip boxer, amstaff etc. si pechinez, accept orice rasa! Stau în Suceava chiar în oraș și dacă știți ce metoda sa mai încerc de a face rost de un puișor va rog mult sa îmi spuneți! Am căutat pe olx, la jumate.ro și alte site-uri de astea dar as vrea sa iau animalutul LA SIGUR adică sa îmi recomande cineva pe altcineva de încredere (ca nu cred ca nu are nimeni bichoni,yorkshire, labradori pe aici... ) Dacă puteti dati-mi detalii. Și nu, nu iau un cățeluș metis deoarece am mai avut și pur și simplu nu mai vreau

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu o lua așa, nu vorbesc cu răutate, sunt un om realist, nu visător. Oamenii nu oferă nimic gratuit, unii dintre ei au început să facă o afacere din vinderea puilor, pe care-i dau periodic la montă, fiindcă le asigură o sursă garantată de venit.
Aș vrea să găsești pe cineva, care să îți dăruiască un cățeluș, însă șansele de a-l obține gratis sunt minime. Prietenele tale ori se laudă, ori au fost niște norocoase, ori cățeii i-au primit cadou de la părinți (care, la rândul lor i-au cumpărat, dar nu au dat detalii copilului), ori mint.
Spune prietenelor tale să te ajute și pe tine să obții unul, dacă zici că îți sunt prietene.
PS La un bloc cu cinci etaje nu există lift? De ce ar fi necesar să urci pe scări?
Să ai noroc! happy

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă crezi că îți va da cineva bichoni, yorkshire sau labradori de-a mo(a)ca, poți visa.

| Purplegirl101 explică (pentru floresdemayo):

Cunosc prietene care au primit asemenea căței deoarece cunoșteau pe cineva și nu au plătit. Nu e loc de răutate în discutia asta. Îmi pare rău dar poți pleca dacă nu iti convine - nu mă supăr

| Purplegirl101 explică (pentru floresdemayo):

Nu avem lift din păcate? Mersi?

| floresdemayo a răspuns (pentru Purplegirl101):

Nu o lua așa, nu vorbesc cu răutate, sunt un om realist, nu visător. Oamenii nu oferă nimic gratuit, unii dintre ei au început să facă o afacere din vinderea puilor, pe care-i dau periodic la montă, fiindcă le asigură o sursă garantată de venit.
Aș vrea să găsești pe cineva, care să îți dăruiască un cățeluș, însă șansele de a-l obține gratis sunt minime. Prietenele tale ori se laudă, ori au fost niște norocoase, ori cățeii i-au primit cadou de la părinți (care, la rândul lor i-au cumpărat, dar nu au dat detalii copilului), ori mint.
Spune prietenelor tale să te ajute și pe tine să obții unul, dacă zici că îți sunt prietene.
PS La un bloc cu cinci etaje nu există lift? De ce ar fi necesar să urci pe scări?
Să ai noroc! happy

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cumpara un caine ciobanesc german, daca nici asa nu vrei ia-ti un pechinez.

| Purplegirl101 explică (pentru MihaiNicu23):

Mulțumesc dar stau la bloc și am de urcat oricum 5 etaje mereu ..Ar obosi un caine așa de mare și nici în brate nu poate fi luat când creste ☺

| Laura927 a răspuns:

Pai ce ma unul de rasa cu ce e mai bun?! arata mai bine si de aiai e mai bun.
vrei un caine sa te responsabilizezi de el? da! atunci ia oricare pui care il vezi hoinarind pe strada. unul mic si pricajit ..nu conteaza cum arata important este sa ii oferi atentie si multa iubire.
Ce atata rasa si prostii arata tu oamenilor materialisti care ii ai prin jurul tau ca un animal este luat pentru sufletul si dragostea care ti-o ofera nu pentru aspectul care il are!
Chestia asta trebuiau sa te invete parintii tai ..nu judecam haina in acest caz blana.
pacat ca pana in anul asta nu am reusit sa realizam ca vanzarea de caini ar trebui oprita.
Eu copiului meu cand o sa fie suficient de mare sa imi ceara un animalut o sa o iau frumos de manuta si o sa o duc la sheltter sa ii arat cate aniamlute fara casa suparate stau acolo si asteapta sa vina cineva bun sa le ia.
Pana la urma ce conteza blana..deci nu suport asa ceva

| Purplegirl101 explică (pentru Laura927):

Nu sunt impotriva luării unui cățeluș de pe strada dar înafara de câțiva bătrânei de pe strada nu mai văd pe nimeni plimbând un metis cu lesa. Oricum sunt dispusa sa mai iau un cățeluș sărman sa îl îngrijesc dar de unde? Prin oraș am cautat și nu am văzut; am întrebat toate cunoștințele și nimeni nu știe nimic ..Doar dacă iau unul de pe internet, lucru cu care mama nu e de acord

| Laura927 a răspuns (pentru Purplegirl101):

Pai nu vezi nici un metis in lesa in Romania ce iti zice lucrul acesta tie?
Cat se poate de materialisti si misogini pot fi oamenii.
De ce nu e mama ta de acord care e diferenta intre cel luat de la coltul blocului si cel de pe net?!
intra pe OXL.ro
animale de companie sunt date in adoptie.
Ai ce vrei acolo, fa o fapta buna daca ti-e rusine ca e metis iti zic eu vreo doua propozitii ca sa le zici oamenilor care te intreba "vai da de ce nu ti-ai luat unul de rasa?"
Plus ca acolo sunt doar cateii metisi..in pagina care ti-am dat-o