| gontier a întrebat:

Vreau sa adopt un cățel, sunt din Constanța și nu găsesc pe aici rasa pe care mi o doresc si cred ca o sa mă îndrept spre adopția unui câine de la adăpost. Totuși îmi e frică, stau la apartament si nu pot ști temperamentul câinelui, nu vreau să mi dărâme pe aici când sunt plecat la școală. Ce îmi recomandați?

Răspuns Câştigător
| NoFeelings a răspuns:

Labrador?! Nu ai cum sa nu gasesti. Da un search pe Facebook, toate grupurile de Facebook, cele cu labdradori si cele cu adoptii caini Constanta, pe site-ul `cutu cutu`, olx, la jumate etc, sunt foarte multi Labradori spre adoptii.
Media de varsta spre care te orientezi e mai mult decat perfecta, fiind indicata de care toti crescatorii si medicii veterinari.
In total, schema de vaccinare pana la varsta de 1 an, completa, cu tot cu microcip si carnet (pretul e aproximativ, incluzand toate vaccinurile: antirabicc, anti parvoviroza, etc) este in jur de 200 ron, repet, e aproximativ, poate nici nu costa atat. happy

10 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depinde de rasa dar f mult de varsta si personaitatea lui. Unii mai fac daune, multi sunt stresati cand sunt lasati singuri de teama ca sunt parasiti.

| gontier explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Spre ce rasă să mă îndrept?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru gontier):

Greu de spus. Eu am in familie 3 labradori. Pana pe la 2-3 ani chiar iti pot distruge casa. Au o energie iesita dn comun, jucausi, sunt inteligenti dar au nevoie de curte si scosi la plmbare. Nu sunt caini de apartament, sunt si de talie destul de mare. A baiatului meu are 5 ani / 35 kg. Cand sunt tineri se plictisesc, se streseaza singuri in casa si fac ravagii. Am si pekinez - astia sunt ai dracului, latra mult si deranjant. Am avut bishon, are si o vecina -caine de jucarie, breloc cu baterii, jucaus, mereu vesel, nu distruge, nu cere spatiu mult, caine de camera. Beagle -tin la mine pe al vecinei zilnic - linistit in casa dar are 6-7 ani, gasit abandonat pe strada, scos de 3x/zi in rest n-ai treaba. Oricum toti trebuie scosi afara 3x/zi. Nu incuraja comertul cu caini. Du-te de cateva ori la adapost, observa 2-3 pe acolo, joaca-te cu ei, intreaba despre ei. Sa stii ca de multe ori un maidanez poate fi un caine f bun, cunosc cazuri. Am cel putin 3 exemple recente cu vecinii mei. Nu e neaparat sa fie pui, la 2-3 ani e f bun mai ales ca e mai matur decat unii mici care rup pernele.

| gontier explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cel mai probabil o să mi iau un câine de talie mica însă știi cum e, nici cățel de pluș nu vreau, chiar dacă sunt drăguți. Mersi mult oricum pentru sfaturi

| NoFeelings a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Scuze ca intreb, insa chiar vreau sa intreb asta pe un detinator de Labradori. Eu ma voi muta la casa in jurul primaverii anului viitor. Am un caine, insa daca tot am curte, fiind obsedata dupa animale, mai imi doresc unul. Sa nu se inteleaga ca il vreau pentru paza, nu. Insa nici un Bichon. Acum, am de ales intre un Malinois (cainele pe care il detin momentan e Malinois, metis) si un Labrador. Pana acum insa, nestiind multe despre Labrador, idea cam pica, lasandu-i loc deplin Malinoisului.
As vrea sa fie caini prietenosi, pentru ca vreau sa ma implic ca si foster, si sa nu am probleme. Asa ca, as vrea sa aflu mai multe despre labradori de la un detinator al acestei rase, nu de pe site-uri. Imi recomandati Labrador la curte? ` Acces nelimitat ` in casa, ingrijire maxima, afectiune, produse si asistenta veterinara de inalta calitate, etc. Sunt caini, totusi, buni de paza?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru NoFeelings):

Nu pot spune decat despre labrador ca pe celalalt nu-l cunosc. Labradorul e f prietenos cu toata lumea, nu prea e caine de paza, cauta joaca cu oricine iti intra in curte. Cei pe care ii cunosc nici nu au fost educati sau dresati sa fie rai. Este f atasat de stapan si familie, e cunoscut ca prieten bun pentru copiii familiei, la joaca e f atent sa nu raneasca pe cineva, f inteligent. Daca ai curte e f bine dar sa stii ca orice caine cand se plictiseste mai sapa cate o groapa. Se mai joaca cu jucarii ca sa-si ocupe vremea daca e singur. E caine de aport prin natura lui, e bun ca il poti ajuta sa-si consume energia aruncand mingi, jucarii. Consuma ceva mingi de tenis ca le mai roade. Adora sa faca baie in rau, in piscina, unde vede apa e ca rata. Mai vezi pe aici la general despre ei -
https://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/labrador-retriever

| NoFeelings a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc frumos happy

| NoFeelings a răspuns:

Heii!
Ce rasa vrei? Te pot ajuta eu sa iti gasesti rasa de caine pe care o vrei, gratis, care sunt spre adoptie!
Pai, ar fi indicat sa adopti un pui. Sa nu cumperi caini adulti, doar sa ii adopti! Daca, totusi, catelul pe care vrei sa il adopti este matur, nu e nicio problema. Temperamentul cainelui il poti afla de la omul care ti-l da. Sunt oameni dispusi sa ofere cainele pe o perioada de proba, gen 1 saptamana, si ai timp sa te gandesti la o optiune.

| gontier explică (pentru NoFeelings):

Voiam să iau un pui de labrador retriever sau labrador dar am găsit doar de cumpărat și sunt scumpi. Mă gândeam totuși la un pui între 2 si 4 luni. Încă o întrebare, cam cat ar costa vaccinurile?

| gontier explică (pentru NoFeelings):

Mersi mult de ajutor.

| NoFeelings a răspuns (pentru gontier):

Labrador?! Nu ai cum sa nu gasesti. Da un search pe Facebook, toate grupurile de Facebook, cele cu labdradori si cele cu adoptii caini Constanta, pe site-ul `cutu cutu`, olx, la jumate etc, sunt foarte multi Labradori spre adoptii.
Media de varsta spre care te orientezi e mai mult decat perfecta, fiind indicata de care toti crescatorii si medicii veterinari.
In total, schema de vaccinare pana la varsta de 1 an, completa, cu tot cu microcip si carnet (pretul e aproximativ, incluzand toate vaccinurile: antirabicc, anti parvoviroza, etc) este in jur de 200 ron, repet, e aproximativ, poate nici nu costa atat. happy