| Anonima6754 a întrebat:

Vreau sa cumpar un ciobanesc german si sa il dau la dresaj..credeti ca e ok daca il iau de pui (nu chiar ft mic sa il pot da la dresaj) sa il tin la mine vreo sapt ca sa se obisnuiasca cat de cat si dupa sa il dau la dresaj? Cam cat il tine la dresaj? Repede

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Educatia cainelui incepe din primele saptamani de viata (6-8 saptamani) si se continua toata viata. Sedintele de dresaj, la puiuti, nu trebuie sa dureze mai mult de 10 minute. Daca te uiti pe net vei putea gasi si tu cum se procedeaza! La dresajul cu specialist sunt circa 20 de sedinte (daca merge mai greu pot fi si mai multe) si se face, de obicei, acasa pe durata a 30 minute, maxim 40. Asta pentru cei ce au depasit 6 luni dar nu mai mult de 8 luni. Pretul poate fi in jur de 100 - 200 lei pe jumatate de ora. O alta conceptie este redata aici: https://bit.ly/3eAljmO