| MissCreepypasta a întrebat:

Vreau sa va pun o intrebare legata despre broastele testoase:
Stiti cumv daca testoasele de casa tinute in acvariu hiberneaza iarna?

Răspuns Câştigător
| LoLo a răspuns:

Buna!
Depinde de provienienta broscutei, unele hiberneaza, altele nu. Daca este dinacea care hiberneaza trebuie sa ai grija la alimentatia ei.

2 răspunsuri:
| Enki a răspuns:

Depinde de ce specie ai.si eu am broasca testoasa dar nu in acvariu ci intr-un bol pentru testoase. Testoasele care hiberneaza includ:

Testudo horsfieldii;
T. horsfieldii
T. graeca
T. marginata
T. hermanni
Gopherus agassizii
G. polyphemus
G. berlandieri
Clemmys guttata
Trachemys scripta elegans

| Dragosh15 a răspuns:

Salut! Ele hiberneaza numa daca nu au incalzitor in apa iar aceasta e foarte rece.