| iuandfto a întrebat:

Vreau sa va pun o intrebare. Stiu ca am mai pus-o de 2 ori. Azi cand ma,, plimbam,, prin intrebarile mele mai vechi am vazut ca la intrebarea despre croitorie nu prea am primit raspunsuri. Un utilizator sau doi au raspuns la intrebari destul de bine dar nu prea am inteles ce vroiau sa zica iar ceilelti utilizatori nu aveau raspunsuri concrete asaca m-am hotarat sa mai pun intrebarea inca o data.
Cum imi pot face propriile haine?
Poate voi veti zice ca sunt un copil si e timpul pentru toate. Dar eu vreau sa incep de acum ca atunci cand voi fi mare sa incerc sa-mi fac propriile haine. Orcum eu mai am si niste ajutoare,, magice,, si de mostenire. Atunci cand eram mica si trebuia sa i-au de pe acel bol in afara de carte, creon si piepte am mai ales si un ac (acesta e ajutorul meu,, magic,, ). Bunica din partea tatalui a fost croitoreasa ( dar din pacate nu mai traieste ) iar bunica din partea mamei m-a invatat sa crosetez, sa lucrez la iglita si ei pot sa-i cer diverse materiale. Acestea sunt ajutoarele mele mostenitoare dar in plus mama o va ruga pe coafeza ei sa ma invete sa lucrez la gherghef.
O sa ma ajutati sa invat sa imi fac singura hainele?

Răspuns Câştigător
| Ea12345 a răspuns:

Intai trebuie sa ai materialele necesare. Poti face schite, asa cum fac adevaratii designeri, ai nevoie si de un manechin, insa poti folosi o prietena;))
Incepi sa schitezi modelul( http://2.bp.blogspot.com/......00/G73.jpg ), apoi sa faci din hartie partile.Adica manecile, gulerul si cu pieptii, in cazul hainei. Apoi tai dupa aceste hartii materialul si incepi sa le cosi. Cel mai bine este sa folosesti masina de cusut, la mana nu iese intodneauna perfect.Plus ca sunt materiale care nu ies bine la mana, vin si se trang.
DUpa ce cosi, faci retusurile. Poti sa pui buzunare, nasturi, dantela sau ce-ti trece prin cap.
Totusi, sa cumperi toate materialele, ata e cam scump.SI cred ca ai iesi mai in avantaj daca ai cumpara hainele gata facute.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumparati ata si ac daaaa bee