| EUSIATIT a întrebat:

Acum ca a venit FMI si a aprobat acea.transa va fi mai bine? as intreba daca celor din armata care au salariu de 650 de ron si se considera o forta in stat se vor gindi guvernantii la ei? sp asta pentru ca nu mi se pare normal sa fie ultima categorie cu prioritate. e de risul lumii, poate ma va contrazice cineva dra stiu ca asta le este salariu pentru ca am in fam care lucreaza acolo si le da acest salariu + ceva norma de hrana ai atit. de tinuta. nu mai vb au scos din magazii acele izmene de pinza cu ate la picior de pe vremea.comunista. si multe altele. oare stiu cei de la guvernare,, si conditiile in care lucreaza acele foisoare de lemn care stau sa cada? e - 22 DE GRADE AFARA? E normal?

11 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cand ai un imprumut asa de mare cum sa fie mai bien. Mai ales daca banii se vor duce acolo unde nu sunt avantaje pentru populatie ci doar pentru "baietii destepti"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa vezi ce bine va fi, avind in vedere ca astia care ne conduc au reusit sa ne inglodeze in datorii pe care noi le vom plati nu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua de azi cine LUCREAZA in armata, lucreaza CA VREA! Nu este obligatoriu sa lucrezi in armata si daca nu-ti convine poti pleca. Cu riscul sa va deranjeze ...au destule drepturi, si asa sint o categorie de privilegiati. In legatura cu salariul, primesc atit cit poate societatea sa plateasca. De ce ar trebui mai mult? Din cite stiu nu sintem in razboi ci in vreme de pace. Activitatea lor se rezuma numai la antrenamente si paza, deci este un salariu bun pentru vremurile acestea. Sa nu spuneti de cei ce pleaca peste hotare ...Aceia pleaca ca vor ei si se duc pe bani. Acesta este si motivul pentru care ma lasa rece cind patesc ceva pe acolo. Ei au vrut bani multi, ei s-au dus sa lupte in razboaie care nu sint ale noastre, sa fie sanatosi! ( unii nu! ) este adevarat ca avem niste " intelegeri " internationale dar asta nu obliga decit tara nu pe individ in parte. Daca nimeni nu ar vrea sa plece afara, asta este, conventiile internationale ar cadea. De ce nu cad? Simplu, mereu se vor gasi persoane, avide dupa bani, altele stapinite de instincte criminale, etc, care sa puna mina pe arma, indiferent impotriva cui.
Da, au salarii bune, drepturi suficiente, este ok.
Puteti raspunde la o intrebare? De ce este nevoie de " norma de hrana " si la ce suma se ridica?

Abh
| Abh a răspuns:

Armata? Poi spune-mi ce anume produce armata, pe urma iti zic daca merita banii aia sau nu.

| anad a răspuns:

Pai, am inteles ca prima conditie a fost ca nu au voie sa faca nici un fel de cresteri salariale. Oricum, la toti bugetarii(cu exceptia unora), s-au facut diminuari de salarii cu procente bune.Si apoi, cand si cine a dus-o mai bine cu bani din imprumuturi?

| EUSIATIT explică:

Iti rasp mg 180 de ron care se impoziteaza. e parerea fiecaruia. este adevarat dar. intreb eu care merita banii// profesorii? care fac meditatii? doctorii care cer spaga pentru o operatie altfel te lasa sa mori? CE categorie de oameni au dreptul la bani? guvernantii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EUSIATIT / Total gresit pusa intrebarea. Nimeni nu i-a dus cu forta IN armata, ei s-au ales meseria. Ca le-a placut sau atit au putut, treaba lor. Daca ar fi sa judecam la rece : profesorii fac educatie, medicii ne asigura sanatatea, militarii... ce? ciomageala? Deci ce ar fi mai important? Si revin, sa nu uitati, nu sintem in razboi ca daca am fi ati vedea ca sint " varza ". Nu mi-ati spus pentru ce primesc norma de hrana!

| cristiancristir a răspuns:

Adevarul este ca in momentul asta tara este atat de vanduta incat ma mir ca ne mai lasa astia sa o numim Romania si sa vorbim romaneste. Cu fiecare imprumut ne vindem mai mult.

| EUSIATIT explică:

MG dac nu ti a placut intrebarea trebuia sa treci peste ok? iAr ce de le da norma de hrana pentru ca asa e legislatia pentru cei din armata. si din cite vad cred ca faci parte dimn categoria celor care le tii parte. hai. pa si nu e cazu sa mai vb. ers o intrebare si atit.

Abh
| Abh a răspuns:

Domnule TUSIATAT, armata nu produce nimic, nu aduce niciun ban la buget si nici o contributie la societate (cum aduce scoala). Prin urmare, de ce ar avea salarii mai mari decat media?
Armata e oarecum un moft, iar a noastra e complet ineficienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EUSIATIT, nu se pune problema ca nu mi-a placut intrebarea. Eu sint un cetatean normal, platitor de taxe si impozite. Eu nu primesc nimic moca de la stat asa ca eram interesat sa lamurim pentru ce militarii ar primi ceva in plus. Nu vad logica. Se pensioneaza mai devreme, primesc norma de hrana, haine, etc, etc ...DE CE? Asa cum spunea cineva, dar si eu, nu produc nimic. Nici macar singuranta psihica, stiind ca sint praf la pregatire. Deci, de ce? Ps. In ziua de azi, daca armata ar interveni la ceva, o inundatie, deszapezire, o fac PE BANI. Asa ca?