| maresal a întrebat:

Am 2 intrebari daca ma puteti ajuta, dau funda.

Vreau sa fac un arc din lemn.

Vreau sa stiu care e cel mai rezistent lemn dar in acelasi timp cel mai usor?
Ce fel de elastic / ata / funie trebuie sa pun? Care s-ar potrivi sa traga tare.

3 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Eu,cand eram copil,faceam arcurile din alun.ce era 'nasol',era ca nu aveam snur sintetic,pe vremea aia, si ata de canepa, se rupea mereurolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de un lemn elastic, dur dar in acelasi timp si usor. Cel mai potrivit ar fi lemnul de alun. Iata cum procedezi: iei un bat de alun si cand il rupi din pom il cureti de coaja; il lasi sa se usuce cam vreo 5-7 zile si apoi il pui intr-un vas cu apa fierbinte si acolo il modelezi apoi ii legi capetele cu fir inextensibil rezistent. Apoi iti faci niste sageti; iei niste nuiele de alun(nu le cureti de coaja), la un capat faci un mic canal legi un cui mic cu sarma subtire ii pui si o pana in celalalt capat si gata!

| usuk a răspuns:

O creanga de nuc si o ata(snur) nici decum funie...da ca sa traga bine trebuie sa stii sa-l facibig grin