| AlexMaftei2001 a întrebat:

Am 8 luni de când lucrez ci de zi ca sofer fără pauza.
Ma simt foarte obosit și dimineața când ma trezesc parca se învârte casa cu mine.
Credeți că mă poate interna în spital?

13 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Nu e 100% sigur pentru spitalizare, dar poti primi concediu medical si tratament, si e bine sa il iei, condusul in starea asta e periculos.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu incerci sa iti iei pauza?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te pot interna daca e ceva grav. Altfel tratament și atat. Și totuși niciun șofer nu lucrează zi de zi.

| GeogG23 a răspuns:

La un control cu siguranta trebuie sa mergi. Cum de ai lucrat zi de zi timp de 8 luni?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie un diagnostic. Incepe prin a te prezenta la medicul de familie, sau direct la spital. Le spui ca te simti foarte slabit, ametit. Ei te baga in analize, iar de acolo vezi ce concluzie trag.
In mod normal nu se face internare pentru atat, cred ca ai nevoie doar de odihna. Dar in functie de cum decurg controalele, poate obtii un diagnostic la care ti se da macar concediu medical, sau interdictia de a conduce o perioada.

| AlexMaftei2001 explică (pentru GeogG23):

Conduc câte 13-14 ore pe zi lucrez pe taxi de luni pana duminica...

| GeogG23 a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Si n-ai pauza obligatorie de la angajator? Ciudat. La control trebuie sa te duci obligatoriu, ca nu este OK nici ca sofer sa continui in starea asta.

| AlexMaftei2001 explică (pentru GeogG23):

Lucrez zi de zi, asa e programul...

| AlexMaftei2001 explică (pentru suntserios):

Lucrez pe taxi, conduc zi de zi câte 14-15 ore...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Pai concediu? Liber? E vina ta că accepți

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ce program ai?
Cate ore pe zi lucrezi?

Ai nevoie de Regula celor 3 de 8 :
Pentru o viață sănătoasă este esențial să avem: 8 ore de somn, 8 ore de odihnă activă (viata), 8 ore de activitate (munca)

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Asta e exploatare. Medicina Muncii te-a vazut?

| Dragobeta a răspuns:

Ca taximetrist poti sa-ti faci programul cum vrei. Poti doar o saptamana sa fii de dimeneata si alta de dupa amiaza. Dar daca te lacomesti la bani, faci accident si te interneaza cu niste oase rupte. Numai sa nu nenorocesti si vreun calator.