| CeafalauChristinaAlexandra a întrebat:

Am băgat o mașină la spălat și după am observat că e apa în spatele ei.Am luat un șervețel și am început să șterg aceea apa după jos.
Fara sa ating mașina de spălat, eu sunt foarte panicoasă dar acționez repede fără să mă gândesc.
Apa era jos pe parchet doar partea aia am șters-o nu am atins nici un cablu nimic si nici nu era vreunul în apropierea mea
Se poate sa ma fi curentat?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cablurile sunt izolate, masina de spalat la fel. Daca nu ai simtit nimic, nu te-ai curentat.
Of!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si crezi ca ne mai scriai aici daca te curentai?

| CeafalauChristinaAlexandra explică (pentru suntserios):

Nu dar eu intru repede în panica de la orice și am zis sa scriu ca să ma liniștesc

| doctorandus a răspuns:

Sa stii ca eu m-am curentat la 220 V. N-ai cum sa nu observi asta.

| dullcat a răspuns:

Buna. Daca te curentai ti-ai fi dat seama.Nu ai vazut cum se intampla in desene animate? Simti un soc, deci nu ai cum sa ratezi asa experienta.laughing Stai calma, nu-i nimic. Data viitoare poti sa pui o carpa acolo ca sa absoarba, poate chiar o haina care asteapta in cosul de rufe si urmeaza sa fie oricum spalata, ca sa nu consumi servetele aiurea, ca e doar apa.

| Dismally a răspuns:

Daca te curentai ai fi simtit big grin

| VoidEternal a răspuns:

Bine ați venit la TPU, serviciul spiritual de asistență post mortem.

Pentru detalii despre cum ați ajuns aici, apăsați tasta 1.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cand te curentezi te curentezi si gata. Daca nu patesti nimic in momentul ala nu se mai intampla nimic dupa aia. Cand te curentezi sigur o sa-ti dai seama pentru ca in cele mai multe cazuri e tragic. Se mai intampla si sa te piste putin pe moment dar sa nu fie un curent foarte mare, in cazul asta chiar ii face bine organismului sa il scuture putin.
Oricum nu ai absolut niciun motiv de ingrijorare

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă te curentai, erai ori la spital, ori pe lumea cealaltă. Dacă nu ai simțit nimic nu te-ai curentat, logic

| KovacsB a răspuns:

Eu cred ca erai curentata deja dinainte.

| Mindfulness a răspuns:

Ești bine copil drag.

| simplaexsistenta a răspuns:

Cel mai probabil da, si noi tot fantome suntem

| Anee1667 a răspuns:

NU, nu sunt șanse.
Însă următoarea dată ai face bine să o scoți din priză, apoi să ștergi.
Ai fi simțit dacă te-ai fi curentat, asemenea unei vibrații care pișcă în cazul electrocasnicelor și posibil mai rău.

| Miranjacanela40 a răspuns:

Dacă ai putut să te concentrezi să scrii pe TPU ești bine.

| recedaniel a răspuns:

Da poat curenta, sa chemi un reparator la masina de spalat.