| MyShadow a întrebat:

Am cumparat de curand un laptop si nu merge deloc bine, se incinge si se inchide dupa nici doua ore. Nici la filme nu ma pot uita, iar asta ma enerveaza. Nu stiu ce are si ce as putea face, iar sa-l duc la reparat la cateva luni de la cumparare nu-mi prea place.

6 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Problema este in aerisirea procesorului. cteva idei simple:
NU lucra cu laptopul pe masa ce are mileu, sau o fata de masa plusata, pufoasa etc..deoarece acestea impiedica absorbtia aerului pe dedesubtul aparatului si de aici incalzirea excesiva si oprirea de avarie a lui.
La fel nu se pune pe pat, perna, pe genunghi etc, todeauna el are nevoie de aer pentru a functiona corect procesorul in parametrii optimi de temperatura.
Iti propun sa ai atasezi un suport special ce contine citeva mici ventilatoare, uite si adresa si cum arata:http://www.totalstore.ro/......p-532.html
Deci sunt anume pentru a nu mai avea aceste probleme.
Succes.

| MyShadow explică (pentru traveler):

Am uitat sa specific ca am aparat de aerisire, sau cum se numeste

| CataC a răspuns:

Salut
Cel mai probabil te joci jocuri complexe, majoritatea laptopurilor NU sunt facute pentru asta.
Sfatul meu e sa'l vinzi si sa iei desktop, daca e nou nu pierzi cine stie ce bani.
Alta varianta e sa te joci jocuri mai lejere sau la un nivel de grafica mai scazut.

Bafta

| Mădă0611 a răspuns:

Probabil ai multe programe/servicii care ruleaza in backgroung. Vezi in Windows Task Manager la Processes care-i baiu' si mai dezinstaleaza programe sau opreste servicii de care n-ai nevoie.

| alex71yonutz a răspuns:

Salut.ai garantie la el? du-te cu garantia si laptopul la ei.
Sau de duci cu laptopul la ei, le zici ca laptopul are probleme, si sa il repare sau sa iti dea altul nou.Profita,ai drepturi.

| marian23213234 a răspuns:

Si la mine se pune problema la fel...Nici eu nu stiu ce sa iti zic