| Florazul15 a întrebat:

Am cumpărat o fustă și după prima purtare mi s -a scămoșat rău pe o parte. Menționez că fusta este dintr-un material că lână. Exista vreo modalitate sa înlătur scamoseala sa nu se mai vadă?

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cel mai util e sa verifici eticheta.Probabil materialul e pufos dar sintetic, adica poliester, care la spalari se scamoaseaza mai mereu.Lana nu iti face niciodata asa la primele spalari, ci abia dupa ani de purtare.

Exista aparate de indepartate scamele.Eu am unul de la singer si e foarte util pentru puloverele de iarna.Pe net arata si hacks in care se foloseste un aparat de ras, insa nu cred ca functioneaza la toate materialele.

| Florazul15 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc pentru sfat. Da, văd că scrie pe etichetă poliester și poliamida

| dullcat a răspuns (pentru Florazul15):

Eu caut sa nu cumpar din materiale sintetice(nu imi iese mereu laughing ) pentru ca stiu ca dau banii degeaba si arata batrane inainte de vreme, sau chiar ieftine, desi nu sunt. Unele sunt totusi mai rezistente la uzura ca altele, dar abia in timp iti dai seama care.

In orice caz, astfel de articole trebuie spalate la mana, in apa calduta.In masina de spalat, din cauza rotatiilor si frecarii de alte haine, vor tot rezulta scame.

Si cauta sa nu porti geanta lunga lipita de fusta, sau alte accesorii care, la fel, vor cauza aparitia scamelor.Eu incerc sa alternez partea pe care port gentile, desi sunt dreptaci, tocmai pentru a prelungi viata hainelor, in special a paltoanelor.

| Florazul15 explică (pentru dullcat):

Exact asta am făcut, am avut o geanta și cred că s-a frecat de fusta. Incercai sa iau partea scămoșată cu bigul și văd că funcționează.

| Florazul15 explică (pentru dullcat):

Oricum cred că e cam de proastă calitate daca s-ar făcut așa după prima purtare. Am luat-o la reducere de pe un site

| dullcat a răspuns (pentru Florazul15):

Plz spune-mi ca nu shein sau alte din astea. laughing

| Florazul15 explică (pentru dullcat):

Nu????