| Rares23426 a întrebat:

Am mai multe intrebari legate de sgp (soldat gradat profesionist)
1. Pot urma doar un curs de formatare dupa ce termin liceul si iau bacul sau trebuie sa merg la o facultate pentru a deveni sgp?
2. Daca trec de recrutare si selectie trebuie sa dau admitere din matematica, romana, engleza? Si daca da sunt mult mai grele ca si bacul?
3. Daca nu se da examen de admitere dupa ce criterii criterii sunt repartizati participantii?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Pentru ca sa ajungi SGP trebuie sa ai cel putin 10 clase. Trebuie sa te inscrii la Centrul Militar Judetean din judetul de domiciliu, unde este un birou care se ocupa cu asa ceva si care iti da toate lamuririle.
Ca informare generala trebuie sa stii ca inainte de a fi incadrat intr-o unitate militara cu salariu, daca esti admis, vei urma un curs de pregatire militara de 6 luni. Dupa aceea esti repartizat in cea mai apropiata unitate militara de domiciliul tau in care sunt functii disponibile.
Nu trebuie nici o facultate pentru a fi SGP-ist.
Nici pentru a intra in Academia militara sau Scolile militare nu se cer studii superioare, decat liceul

| Rares23426 explică (pentru mi25):

Multumeac pentru raspuns!

| Ciprian09 a răspuns (pentru mi25):

Salut,perioada de instruire a unui civil este de aproximativ 4 luni jumatate, 2 luni instructie de baza si 2 luni si ceva specializare! unitatea la care probabil o sa intrii este cea in care sunt locuri disponibile functiei tale, in unitatile pe care le ai bifat la CMJ. poti intra la prima alegere, la a 2 a s-a.m.d!
probele specifice SGP le gasesti pe pagini oficiale si cele afiliate MapN ..salutare si bafta!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru SGP conditia de studii este de 10 clase, nu trebuie nici o facultate.
2.Nu se da nici un fel de admitere.
3.Nu stiu sa existe criterii, probabil in functie de fizic si preferinte.