| SquiZZo a întrebat:

Am o intrebare importanta! Cine imi pote spune ce trebuie sa fac sa primesc bursa la Universitatea Cambridge (http://www.cam.ac.uk/). Adica ce rezultate trebuie sa am, cand trebuie sa ii contactez(parca din clasa a -VIII-a, dar nu stiu sigur). Si daca ati intrat la Cambridge sau aveti un fiu/fica acolo, va rog sa imi da-ti si niste sfaturi ce ma pot ajuta.Si daca se poate informatii despre cum este viata la Cambridge.

1 răspuns:
| luiza a răspuns:

Ma tem ca esti informata gresit, de abia in clasa a 11 poti sa faci cerere de inscriere. Trebuie sa le trimiti copii si traduceri legalizate dupa foaia matricola de pana in clasa a 10, si dupa orice diploma obtinuta la olimpiadele nationale sau internationale la care ai participat. Ei vor lua in considerare ce le trimiti tu si iti vor spune daca te accepta sau nu. Apoi in clasa a 12 le vei trimite al sfarsit de an la fel + copie dupa diploma de bac care nu prea conteaza cine stie ce pentru ei dar trebuie si de abia atunci vei sti cu siguranta daca esti primit sau nu. Oricum trebuie sa inveti foarte bine si sa ai rezultate cat mai bune la olimpiade. Atat te pot ajuta.