| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire, angajatii de paza din supermarket-uri gen: Penny, Cora, etc au voie sa oblige clientii sa puna gentile, ghiozdanele, etc pe suportul acela ca nu stiu cum sa-i spun.
De exemplu, eu daca nu vreau sa-l pun poate sa ma controleze si la casa.
Sau sa ma lamuriti si pe mine ca nu inteleg, poate un site cu ce au voie si ce n-au voie sa faca agentii de paza asupra clientilor.

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Agenții de pază nu au voie "să te oblige" să lași geanta la intrare, dar AU VOIE să-ți interzică accesul în magazin dacă nu respecți politica magazinului.

Înțelegi diferența? Agentul nu te obligă să faci nimic, el doar îți prezintă cele două variante din care poți alege: lași geanta și intri sau nu lași geanta și nu intri.

| sorinake a răspuns (pentru johnnny123):

Cel mai corect raspuns.
Lumea vad ca nu intelege ca in magazin nu sunt pe domeniul public ci pe o proprietate privata ce-si poate impune propriile reguli

Răspuns utilizator avertizat
| Seewk_Skrool_1985 a răspuns:

Iti spune chestia asta ca sa nu te mai cotroleze la iesire. Deci are voie

| andrei056 a răspuns:

In general nu au voie sa oblige! ca nu suntem animale!