| alma a întrebat:

Am o problema trebuie sa fac un costum pentru fetita mea de "floare carnivora" stie cineva cum pot sa fac asa ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vad asa problema (si sunt om cu experienta, am facut pentru copii mei costum de sarpe, de om de zapada, etc): Daca era o floare "normala", ii faceai o fustita dein petale. Ei bine, la o floare carnivora nu merge, trebuie sa aiba (si sa se vada) dintii-fara sa te uiti sub fustita happy.
Ca atare, floarea trebuie vizualizata frontal: Poti face niste petale din sarma flexibila, peste care fixezi materialul (o idee: dresuri de dama albe sau colorate, se muleaza perfect pe forma sarmei). Imbracamintea de baza e verde (colanti+bluza)-ai tulpina. Petalele le cosi (eventual pe o intaritura, sa nu o jeneze) apoi le prinzi 2 cordoane (eventual elastice), pe care le leaga la spate, ca pe un sortulet. Dintii ii faci din fetru sau alta stofa mai groasa, alba (doua benzi din material, una din margini croita in zig-zag), si ii cosi pe aceeasi intaritura, in mijlocul petalelor. Succes!

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu, dar am o amica ce se ocupa de astfel de costume si are si de inchiriat. Iti dau site-ul ei (poate te inspira imaginile sau poate iei legatura cu ea si inchiriezi pentru o zi un costumas): http://costumedeserbare.wordpress.com/
Distractie placuta fetitei tale!

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru ca tu esti in Spania, de inchiriat costume de carnaval din Bucuresti, nu poate fi vorba.
Sa stii ca cele mai multe flori carnivore sunt foarte frumoase. Ai putea sa-i faci o rochita si o coronita cu flori aplicate. Florile din coronita pot fi din hartie creponata (nu stiu daca gasesti acolo) sau din resturile de material de la rochita.
Da o cautare pe google imagini si vei gasi fotografii cu flori carnivore, care sa te ajute sa te inspiri in crearea costumasului pentru carnaval. http://images.google.ro/......tp?/images
Cu multa dragoste si putina pricepere, vei reusi sa-i faci fetitei tale un costumas minunat.
Mi-a placut in mod deosebit aceasta floare http://www.elegantgift.ro/produs/2531/utricularia.html
Spor la lucru!

daniela
| daniela a răspuns:

O bluzita galben sau portocalie, o fustita super colorata facuta sub forma de petale iar in cap pe o cordeluta poti s-i prinzi cateva frunzulite verzi apretate

| micurutza2005 a răspuns:

Ce probleme! de parca nu avem noi destule, da si fetitei mele trebuie sa ai fac unul de "fluture". pai nu stiu cum arata exact o floare carnivora dar daca ai imaginea ca model eu zic sa decupezi forma dupa ce ai desenat-o pe un carton si apoi sa-l imbraci in material sa- cosi etc si sal atasezi la fetita sau tot asa dai forma materialului si il cosi apoi il umpli cu vatelina sai dai tinuta de floarea aia cumva sau alta varianta suni undeva si il inchiriezi si gata ce sa mai zic asta mi-a venit de moment ca idee. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un costum de printesa este foarte frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am nevoie de un costum de vampiroaica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am un raspuns...happy pune-i la fetita o floare in caphappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei daca eu vreaus sa fac un costun ma duc la croitorie si spun ce costum vreau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mainile sa fie frunse capul petale flori etc., restul corpului o rochita aproape mulata