| dani9354 a întrebat:

Am o problema va rog sa ma sfatuiti:de curand calculatorul meu dupa un timp de folosinta scoate un sunet ca de alarma.Am fost la magazinul de unde mi l-am cumparat, deoarece am certificat de garantie ei l-au bagat in functiune si dupa 3 ore mi-au zis ca nu are nici un fel de problema. Dupa ce am ajuns acasa si l-am pus in functiune dupa 40 min de folosinta a pornit alarma si s-a oprit. Ce sfaturi mi-ati putea da.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunetul de sirena este declansat de BIOS, cand temperatura procesorului atinge un nivel critic de temperatura. Daca temperatura se mai ridica, sistemul se opreste in mod automat, protejandu-se.
Daca la service nu a fost nici o problema iar acasa da, inseamna ca amplasarea si aerisirea calculatorului nu e buna! Trebuie astfel amplasat sa circule usor aerul la- si de la el, pentru racire!
Verifica si elibereaza orice prosop etc care inchide orificiile sau ventilatorul. Daca problema s-a rezolvat sau daca persista, cauta-ma in privat!

4 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Sunetul pe care il auzi poate proveni din cauza blocarii ventilatorului la coolerul de la procesor sau de la placa video. Mai poate fi si din cauza unor setari ai temperaturilor de functionare a componentelor daca este prevazut cu acestea, sau de la supraincalzirea memoriei sau a unor componente. De la distanta la care ne aflam e mai dificil sa-ti dau un diagnostic precis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intii uita-te in BIOS sa vezi la ce temperatura e setata alarma sa porneasca. E posibil sa fie setata pentru o temperatura prea mica. Trebuie sa verifici si daca sta bine cooleru pe procesor (cu toate ca daca se incinge ala, mai apar si alte erori).

| xandrox a răspuns:

Hmm pare ca te anunta ca nu mai ai baterie. la panel options in control panel la alarms poti seta cand sa te anunte ca nu mai ai baterie(cand mai e 10% din baterie etc.)

| luckas a răspuns:

Pai daca la ei nu face si la tine face inseamna ca este de la tensiune de curent nu ai curent suficient e cam slab ori prea puternic cumparati un stabilizator de curent