| mariaa6hg a întrebat:

Am puțină nevoie de câteva sfaturi... urmează să mă mut pentru prima dată singură în București. Nu cunosc mai deloc acest oraș, am fost doar de câteva ori în plimbare și acolo voi lucra. Sfaturile pe care le voi cere fac referire la chirie, nu am mai stat cu chirie și nu știu pe ce să mă axez în primul rând. Sunt persoane, care să zic așa, au fost "fraierite" la bani, cu consumurile etc. există posibilitatea să plătesc la final de lună? prețul pe care mi-l cere nu include si curentul etc? la ce se referă când specifica "garanție", trebuie dată o sumă de început alături de cea menționată? mulțumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Garantia este o suma egala cu 1 luna de chirie, pe care o platesti inainte de toate, ca garantie la apartmanentul pe care il inchiriezi, daca faci stricaciuni sa-ti fie oprita acea garantie. Garantia o primesti inapoi cand te muti, dupa ce se face inspectia casei si se constata daca ai stricat, spart, daramat sau gaurit peretii ori podeaua. daca totul este in regula, atunci primesti si toti banii inapoi.

Tot inainte sa inchiriezi trebuie sa platesti chiria pe 1 luna in avans, practic trebuie sa ai deja banii pe 2 luni ca sa poti inchiria ceva.
Plata chiriei se percepe in avans, nu la sfarsit de luna cum doresti tu.
Cauta-ti inati d elucru si apoi iti inchiriezi ca nu merita sa strabati Bucurestuiul de la un capat la altul, fiindca iti poate lua 1 ora de calatorie dimineats i 1 ora seara, plus gramezi d ebani pe transport, deci preferabil sa inchiriez chiar in zona in care lucrezi.
Plata intretinerii, a gazului, electricitatii sia pei sunt tot responsabilitatea chiriasuui, care trebuie sa le achite lunar.

Ca sa nu iei teapa, este recomandat sa apelezi la o companie serioasa de inchirieri de case si sa faci contract semnat de ambele parti, sa nu te trezesti ca esti data afara si nu mai primesti inapoi banii de garantie.
Tot agentia te va duce sa vezi si cateva apartmente pe care ei le au spre inchiriere, deci tu poti merge in zona respectiva a Bucurestiului, aproape de loculd e munca sia colo cauti o agentie de inchirieri.
.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da asta înseamnă garanția. Că în prima lună plătești suma pentru chirie dubla. Odată chiria in sine, odată garanția. Garanția e păstrată se proprietar până când pleci din chirie pentru a achita eventuale facturi restante sau alte stricăciuni dace e cazul. Dacă nu e cazul o vei primi înapoi când cei pleca.

In rest in prețul chirie nu intra nicio utilitate așa că vei plati separată curent, întreținere, gaz, cablu samd.

| relian a răspuns:

Depinde cum inchiriezi, sau prin cine. Poti inchiria direct de la proprietar, sau poti inchiria apelind la o agentie.

In toate cazurile nu accepta nimeni sa platesti la sf luni, asa ceva no sa gasesti laughing
Legat de intretinere, poti inchiria doar aptm, sau casa si sa platesti tu intretinerea, sau poti inchiria cu toate in acel pret, depinde de cel care inchiriaza, el face regulile.

Garantia se refera la o suma de bani pe care agentia sau proprietarul, dupa caz, fctie cum inchiriezi tu, tio percepe in cazul in care tu pleci fara sa mai platesti intretinere, fara sa mai stiu eu le spui si ai facut pe acolo pagube, aia vor trebui sa repare etc sa plateasca din urma ta, pentru asa ceva este aceasta garantie.
Cam la astea se refera acea garantie.
Ce cred, in RO acea garantie te duce cel putin o chirie pe o luna, daca nu mai mult, bani ce trebuie sai dai tot la inceput.

In alte tari, desi nu este cazul la tine, unde exista complexe de aptm, special pentru inchiriere, acolo ti se opreste putin aceasta garantie la cateva sute, de la 100 la cateva sute, doar pentru eventuale daune la pereti, chestii genul asta.

Tu cum esti straina de acel oras, daca e graba, atunci cea mai buna metoda este sa apelezi la o agentie.
Daca nu-i graba, atunci iei ziare, cauti anunturi in ziare pe net si vezi ce oferte sunt, la proprietari direct si la agentii.

Nu te fraiereste nimeni la bani, banii is la tine, trebuie sa stii ce vrei, sa stabilesti clar ce platesti cit platesti, cum platesti, cand platesti.

Daca stii astea, sau le vorbesti clar cu cel de la care inchiriezi, le scriti si pe hirtie, semnate, contract, atunci nu are cum sa te pacaleasca careva.

| Dragobeta a răspuns:

Tot te-au lamurit baietii astia!
Chiria se plateste fara exceptie la inceput de luna.
Proprietarul ia o garantie (de obicei contravaloarea unei chirii, altii cer doua) pentru cazuri in care chiriasul pleaca mai devreme, mai are facturi de platit, a facut stricaciuni, etc. O platesti la inceput. Daca nu sunt probleme la plecare, primesti garantia inapoi.
Tu platesti proprietarului doar chiria locuintei. Tot ce consumi (apa, gaz, electricitate), cheltuielile de intretinere la Asociatie, le platesti tu separat. Calculul se face la jumatatea lunii urmatoare, dupa ce primesc si ei facturile de la utilitati.
Chestiile spuse cu "platesti cat vrei" sunt valabile in magazine. Cumperi cat vrei sa platesti.
Cand te muti, mai vorbeste si cu vecinii. Oamenii in general sunt amabili si te ajuta. Cu vorba buna faci multe.