| Gia8989 a întrebat:

Am si eu o intrebare: daca am copie dupa diploma de bac legalizata in 2008, pot sa legalizez aceeasi copie ca sa fie pe 2011? Am inteles ca cea din 2008 nu mai e buna acum.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce spui tu? Cea din 2008 nu mai este valabilă? De când un act legalizat la notariat nu are valabilitate atâta timp cât își produce efectele?
Un document nu se legalizează de două ori, ci o singură dată!
Are valabilitate copia legalizată din 2008.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Copia legalizata in 2008 este VALABILA! --- nu este necesara actualizarea!

| Homye18 a răspuns:

Salut, din pacate o copie chiar daca este legalizata nu poti legaliza din nou copia a copiei ( daca intelegi ce vreau sa spun ). Legalizarea se face in momentul in care notarul vede documentul in original si conform standarderelor lui este ok (are toate sigiliile si elementele de siguranta) si atunci iti face copia legalizata care in fata legii tine loc de act original intr-un termen de cateva zile. Deci ca sa poti face o alta copie legalizata a nevoie de original, altfel nu se poate.

| Gia8989 explică:

Exact asa ma gandeam si eu, ca ar trebui sa aiba valabilitate oricand, ca nu conteaza data. Nu pot sa fac dupa original pentru ca am diploma bagata la facultate.

| Gia8989 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri.