| Robby94 a întrebat:

Am si eu o mare problema cu o catea pechineza. Mititica are 5 luni si inca imi face in casa.Am incercat orice: stau dupa ea, sterg pe jos(o scot din camera atunci), am spalat pe jos cu fel si fel de produse, am certat-o, i-am zis tare si raspicat "Nu, nu e voie" si nimic, am bagat-o chiar si cu boticul unde face....Sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac.Imi e mereu frica ca daca o las nesupravegheata chiar si 2 minute poate sa faca o prostie... Aveti vreo idee cum sa o invat sa faca toate nevoile afara?

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Cand observi ca incepe sa se agite scoate-o afara, se va invata sa ceara afara dupa un anumit timp sau poti sa-i cumperi litiera pentru pisici si nisip, poate pare haios dar chiar sunt o gramada de caini care fac acolo.Doar ca e destul de gretos, pentru ca daca face lipsa mare va mirosii in casa pana acopera lipsa cu nisipul si se va duce mirosul.
- Ca si copii, cainii se descurca cel mai bine urmand un program. Scoateti-va catelul din casa in mod regulat, cel putin din 2 in 2 ore in prima faza, imediat dupa trezire, dupa ce se joaca si dupa ce mananca;
- Laudati-va catelul foarte mult de fiecare data cand isi face nevoile afara. Puteti chiar sa il recompensati. Trebuie sa il laudati si sa il recompensati insa imediat dupa ce si-a facut nevoile, nu dupa ce a intrat in casa. Acest pas este foarte important, pentru ca in acest mod catelul intelege ca asta doriti dumneavoastra de la el;
- Alegeti un loc, nu prea departe de usa casei, pentru eliminarea nevoilor. Intotdeauna duceti-va catelul in lesa, direct catre acest loc. Scoateti-l la plimbare sau jucati-va cu el, numai dupa ce si-a facut nevoile.
Dupa ce si-a facut nevoile pune-l sa miroasa locul unde a facut, pentru a recunoaste ca acela e locul in care trebuie sa faca si ai putea sa spui un cuvant sau mai multe de fiecare data cand mergi cu el sa-si faca nevoile, de exemplu: Hai sa facem nevoile.
I le spui de fiecare data pana isi da seama si invata ca atunci cand ii spui asta trebuie sa mearga in locul respectiv.
Succes si O seara placuta! happy

2 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

O scoti afara imediat dupa ce se trezeste, inainte de masa, dupa masa, dar nu o plimbi. O scoti numai langa casa sa-si faca treburile. Asa o sa inteleaga cu timpul pentru ce ai scos-o. Imediat dupa ce a facut afara ce-a trebuit sa faca, o duci inapoi in casa. La inceput ar fi bine, daca ai posibilitate s-o scoti cat mai des. Cand face in casa, o certi, nu o bati.de obicei cand vrea sa faca pipi incepe sa adulmece pe jos, daca vezi acest lucru - o scoti imediat afara. Daca atunci cand a facut pipi in casa nu erai acolo, si ai vazut cu mult mai tarziu, n-o mai certa, n-are rost, oricum n-o sa inteleaga pentru ce o certi. Eventual o sa te inteleaga gresit. Cand face pipi afara, o lauzi, cu intonatie bucuroasa. Cuvintele nu o sa le prea intelega, dar tonul cu care vorbesti o sa-l inteleaga in mod sigur.
Succes!

| Darcos a răspuns:

Salut!
http://www.zooland.ro/Dresajul_casnic_al_cateilor-4606.html

Sa stii ca cele 2 variante pe care le-ai folosit iti vor face cainele mai neascultator si mai revoltat...:)) TE-AI PUS SINGURA IN NECAZ MAI MARE!
Spun asta din experienta![Unui prieten i-a fugit catelusa pichineza numai pentru ca facea asa cu ea; Deci iti zic ca mai bine nu mai faci asa; La 5 luni nu se poate controla prea mult(Pe la 1 an se poate controla incat sa iasa afara mai rar)