| Someonelikeyou a întrebat:

Am si eu o problema la mate. spune asa."Aflati inaltimea unei piramide patrulatere regulate avand muchiile egale cu 12 cm"... avem baza un patrat.si cum aflu latura bazei?straight facestraight face. ca asa imi e simplu sa aflu mai departe inaltimea. dar nu stiu cum sa aflu bazastraight facestraight face

Răspuns Câştigător
| slick15 a răspuns:

Pai daca in ipoteza spune ca muchiile sunt egale cu 12 si mai e si piramida regulata(toate fetele laterale sunt triunghiuri echilaterale) inseamna ca ori ce latura a piramidei are 12 cm si de aici ai spus ca si nu? inaltimea de construieste din varful piramidei la intersectia diagonalelor si dupa aia afli ca ate o diagonal cu TP...etc etc imi spui daca iti iese daca nu iti dau rezolvarea
Sper ca te-am ajutat... funditahappy!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeas problema sad
dar slick15 m'a ajutat :X