| bp6Alex a întrebat:

Am un viciu. imi plac jocurile de noroc si nu stiu cum pot scapa de acest viciu. daca are cineva vreo idee ar fi nemaipomenit sa imi raspunda

Răspuns Câştigător
| katala a răspuns:

Nu poate sa-ti dea nimeni o "reteta". Ca si in cazul fumatului sau alcoolului, numai vointa ta te poate salva!
Cum iti stimulezi vointa iarasi depinde doar de tine, pentru ca mai bine ca tine nu te cunoaste nimeni. Asa ca stai de vorba cu tine insuti la rece, eventual cu o foaie de hartie in fata, vezi care sunt punctele tale slabe, care sunt cele forte si ce e de facut.
Succes!

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Cu vointa si cam atat.Am cunoscut multi ce au fost sau mai sunt inca dependenti de asa ceva si ce pot spune e ca, cei cu putin mai multa minte au reusit sa scape de viciul asta.Adica trebuie sa constientizezi ce inseamna acest viciu si unde te poate duce. E greu dar se poate.Incearca sa gasesti altceva de facut in timpul ala, ceva ce e distractiv dar nu consuma multi bani, biliard, fotbal, inot, orice.Bafta!

| SpAnIoLuQ a răspuns:

Poi ar fi cateva idei destul de bune pot zice.
1. Incearca sa o raresti cu jocurile. cand vrei sa te duci sa joci mai de graba fa altceva ce iti place sau te poti duce mai degraba acasa cu prietena si... mai vorbiti, tu uitand de jocuri. (Idee cam absurda stiu... ca nu e asa usor sa te lasi de acest viciu din pacate)
2. Orice bani ai incearca sa ii cheltui mai repede pana ajungi la aparate de exemplu, sau sa ii dai cuiva sa tii tina.
3. Daca tu chiar iti doresti sa te lasi de ele te poti lasa foarte repede. Cunosc pe cineva care s-a lasat deodata asa, a zis punct si punct a fost. Nu pot spune ca sunt cele mai stralucite idei dar. incerc sa ajut. Oricum daca ai vointa, poti face orice. Incearca pur si simplu sa te lasi de ele BRUSC. Altceva. succes sa scapi de viciul asta urat.

| thealchemist a răspuns:

Dupa cite stiu se trateaza ca orice alta dependenta. numai ca n-am auzit ca macar AA sa fie existe in Romania, deci cei 12 pasi vor fi destul de greu de urmat, ca sa nu mai spun sa gasesti un sponsor pentru gambling.

| Sound_9139 a răspuns:

In primul rand ocupati timpul cu altceva! daca nu lucrezi cautati un job pentru timpul liber si ca bonus te vei bucura de banii pe care nu ii mai pierzi (ca banuiesc ca pierzi de veri sa te lasi )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind o sa ramai lefter si nu ai cu ce onora masa ceilalti o sa-ti sparga avatrul si atunci o sa vezi cum te lecuiesti dar sa nu cumva sa dai in alta patima, odata si e de ajuns ca pe urma o sa prinzi gustul si nu te mai lasi, dai cu avatarul rau de tot