| CiocolataAlbaAerata a întrebat:

Am vazut un afis la supermarket cum ca angajeaza operator calcul. ce inseamna asta? cumva casiera?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| supermamici a răspuns:

Nu cred, mai degraba persoana care introduce date in calculator (facturi, chitante, coduri de produse, diverse rapoarte). Din pacate s-au inventat atatea denumiri si toate au indeletniciri diferite in functie de angajator incat nu te mai poti raporta la nomenclatorul meseriilor.

| LIN2010 a răspuns:

Cred ca se refera la meseria de ''operator calculator", si nu este casiera ci mai de graba persoana care introduce date /face operatiuni, pe calculator, in cadrul acelei firme.Este nevoie si de o diploma de calificare pentru acest post, sau echivalent.

| heartbyangel a răspuns:

Hey buna;;]
Pai acest job tehnician operator tehnica de calcul se ocupa cu intretinere si depanare hardware si soft pentru calculatoare si imprimante, proiectare si realizare retele de calculatoare, instalaţii electrice, supraveghere video, respectiv alarme.

:] Sper ca ti.am fost de ajutor :*. Funda >?

| heartbyangel a răspuns:

Hey buna;;]
Pai acest job tehnician operator tehnica de calcul se ocupa cu intretinere si depanare hardware si soft pentru calculatoare si imprimante, proiectare si realizare retele de calculatoare, instalaţii electrice, supraveghere video, respectiv alarme.

:] Sper ca ti.am fost de ajutor :*.