| AlexMaftei2001 a întrebat:

Am voie cu medicamente în bagajul de cala?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai voie. Dar atentie, ca numai anumite medicamente inofesnive sunt permise (lagocalmin, panadol, aspirina, paracetamol), fiindca cele pentru boli psihotice, antibioticele, anabolizante, hormini si alte pastile destinate bolilor grave care se dau numai cu reteta medicala, ca sa le poti scoate din tara.
Ma rog, cred ca-i mai usor sa le scoti din tara dar cu siguranta la intraea intr-o alta tara iti vor fi controlate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie.
Dacă sunt medicamente eliberate cu rețetă sa ai ai rețetă pe lângă ele

| LisaJulie a răspuns:

Da dar iti trebuie o reteta

| 2FanMessi2 a răspuns:

Salut,ai voie doar dacă ai o rețetă a acelui medicament. De la medicul de familie, pentru a evita problemele. Spor!

| vasilica a răspuns:

Buna!

Ai voi cu medicamente in bagajul de cala. Ai grija sa te asiguri ca daca sunt medicamente eliberate cu reteta, sa ai la tine si reteta in original, nu copie pe telefon. Daca sunt din acestea simple de dureri, nurofen sau un paracetamol nu iti spune nimeni nimic.
Tu stii ce fel de medicamente ai, asa ca ai mare grija sa fii in regula. Altfel le vor opri la controlul de securitate.