mira
| mira a întrebat:

Apar opinii diferite cu privire la adapostire in timpul cutremurului.Acum cateva zile la TV se afirma ca sub tocul usii este periculos, intrucat usa intra in balans si-l poate strivi pe om.Nici sub masaa nu este bine, fiindca ea nu rezista daramaturilor.Se recomanda adapostire pe langa o mobila joasa, fotoliu, divan, fiindca in preajma lor se creeaza un spatiu protector.Care este adevarul? Mira

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Adevarul este ca in acele locuri indicate de cei care le recomanda, in mod statistic, au fost scoase de sub darimaturi cele mai multe persoane in viata. Oricum nicaieri nu iti este oferita o protectie garantata 100%.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culmea ironiei : Sa nu mori ca se darama blocul deoarece e mic ci sa mori de la un tablou care iti cade in cap.Degeaba ne gandim la bulina neagra alba maro daca in casa avem doar tablouri, mobila inalta si tot felul de minunatii care risca sa cada.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Eu prefer tocul usii laughing
n`am simtit niciodata un cutremur.La ce nesimtita sunt...nici nu cred ca il voi simti. Voi avea impresia ca mi se pare ca se misca totul in jurul meu si atat. Daca voi realiza cumva ca intr-adevar e un cutremur...mai mult ca sigur m`as arunca sub usa sau sub masa

eileen
| eileen a răspuns:

Eu stiam ca faza cu tocul e cea mai sigura... acum, dac-o fi sa mor intr-un cutremur, asta e.

| ka2 a răspuns:

La TV au spus de tocul usii de la intrare, nu de usile din casa. Astea sunt ok, cea de la intrare este periculoasa. Nu au explicat corect treaba asta

| eu_4161 a răspuns:

Eu zic ca este bine sub tocul usii.