| Utilizatoare123 a întrebat:

Ar fi ciudat sa imi intreb seful daca pot sa imi aduc laptopul personal, sa lucrez de pe el, in loc de PC ul institutiei? Parca fac mult mai usor treaba asa.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ciudat nu este dar nu este recomandat si cred ca o sa te refuze si poate chiar sa te banuiasca de ceva.

| Utilizatoare123 explică (pentru Ioandelasal):

Da, si eu ma gandeam la asta...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce job e vorba, in principiu nu prea e permis sa ai datele de la munca pe laptop urile personale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai voie asa ceva, lucrezi de pe calculatorul firmei nu de pe al tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Tu crezi ca la serviciu esti acasa? Acolo nu faci ce vrei tu

| NLS a răspuns:

De obicei firmele lucreaza exclusiv cu date sensibile, private, NU e permis acest lucru.
Daca PC-ul functioneaza incet, are lag, poti cere sa ti-l schimbe, sa il faca mai puternic, dupa caz.
La fel daca nu esti invatata cu acea tastatura, poti cere una care seamana cu cele de laptop.

De exemplu asta e destul de asemanatoare, dar mai exista si altele.
https://www.mindfactory.de/......55385.html

Eu mi-am dus la birou propriul mouse, si nimeni n-a comentat nimic, dar sa lucrez pe propriul meu dispozitiv, sau sa iau date sau proiecte de pe laptopul firmei, nici gand.
Nici macar stick (sau orice alt dispozitiv cu memorie interna, precum telefon) nu pot introduce fara sa se vada la IT, si sa am parte de scandal (sau mai rau).

| ioana748 a răspuns:

Da,ar fi ciudathappy

| sweetys a răspuns:

Probabil o sa i se para suspect. Mai bine ramai cu ce iti ofera firma, macar sti ca nu esti supravegeat si in caz de pierdere/furt date, nu vei fi primul acuzat.