| Inventator a întrebat:

ATENTIE DAU FUNDA! creau sa fac un proiect si anume:sa iau o bara din fier care nu este foarte groasa, sa zicem cativa mm si sa topesc aluminiu dupa care sa il torn in teava.Acum intrebarea mea este urmatoarea: aluminiul topit se va lipi cu teava care este facuta din fier? da sau nu?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Aluminiu are un coeficient termic de dilatare mai mare, asa ca dupa racire ai putea sa-l scoti. Dar cred ca depinde si de diamterul tevei si lungimea ei.

2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

In asta consta proiectul? Sau are o alta finalitate?

| moisealexandra28 a răspuns:

Nu.Fiindca aluminiul se va strange deci...nu va merge. FUNDA? big grin