| chocolate3755 a întrebat:

Azi trebuia sa particip la un concurs intre clasa noatra si clasa paralela, am fost exclusa pentru ca aveau prea multi participanti si in plus aveam inotul la acea ora.mama stia de toate astea.acum striga la mine pentru ca nu i-am spus ca concursul e azi si ca eu singura am hotarit sa nu particip si ca pina voi implini 18 ea va hotari pentru mine, dar eu i-am spus de concurs etc! nu stiu ce sa fac...

4 răspunsuri:
| tiberiupi a răspuns:

Ce poti face... astepti pana se linisteste mama ta si ii explici dupa aceea ce s-a intamplat. incearca sa fi mai comunicativ(a) cu ea si sa aveti un dialog civilizat, respectandu-va unul pe altul.

| PatyKan a răspuns:

Explica-i frumos si calm ce s-a intamplat. Daca nu vrea sa te inteleaga, sugereaza-i sa sune la scoala si sa vorbeasca cu profesorul care se ocupa cu organizarea concursului.
Poate are si ea probleme sau cine stie ce griji si e posibil sa fi reactionat asa din cauza asta. Nu iti face griji. Tu ascult-o, intelege-o si nu ii raspunde urat chiar daca exagereaza sau nu are dreptate. Incearca sa ii explici frumos. Daca nu intelege, atunci lasa totul asa cum e.
happy

| Caty2000 a răspuns:

Fii de acord cu ea si spune ca iti pare rau (intr-un cuvint pefate). stiu nu e tare bine, dar e unica iesire din situatie.

| Xemnas a răspuns:

Daca aveai inotul si ai fost exclusa, de ce a mai tipat la tine? Nici macar nu a fost alegerea ta sa iesi din concurs.Ar trebui sa-i spui asta mamei tale.