| Marius131415 a întrebat:

Baieti imi spuneti si mie cum poti sa faci tu totul de unul singur hai ca poate sunt eu mai prost, dar cum faci sa termini o facultate de medicina de exemplu si in timpul ala sa mai si lucrezi full time? nu stiu cum vine asta....primesc sfaturi in continuu ca dupa 18 ani trebuie sa fie 100% mana ta, nu stiu cum ai putea sa termini o facultate de medicina si cu program de munca full time... unii sunt lipsiti de orice forma de analiza o situatie.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Se poate. Se numește fusereala. Adică și facultatea, și munca sunt făcute de mintuiala.
Dacă vrei sa fi un medic bun, ramii doar cu facultatea. E destul. E una din cele mai grele facultăți

| Marius131415 explică (pentru cristi202):

Aaa,asa sa faci sa fie facute, aia da, asa si eu ma duc sa lucrez la 2 joburi dar in alea 5 h stau pe telefon la gagici, 3 ore ma fac ca muncesc etc...

| cristi202 a răspuns (pentru Marius131415):

happy Daaa. Cam asa ceva...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai putea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A, sfaturi gratuite laughing
Nu prea ai cum sa duci medicina + un job full. Nici macar un job de paznic.
Multi nu duc nici medicina 'goala'. Poate chiar majoritatea.
18 ani implinesti in timpul liceului, nu poti sa te intretii singur atunci.
Nu te lua dupa 'strategia' unora, ca tineretea se pierde rapid, daca nu iti lasi timp de tine. E bine sa faci din cand in cand bani, dar nu sa te epuizezi pentru ei.
Lucreaza ce iti place, cauta satisfactie in activitatile pe care le faci.
Atunci cand faci ceva cu placere, oamenii te vor prefera, iar banii vor veni fara sa te gandesti la ei.
Nu trebuie sa-ti omori ficatul pentru cativa bani la 20 de ani, ca nici nu stii prea bine ce sa faci cu ei, atunci. Viata de adult "full option" e abia dupa 25 de ani. Pana atunci savurezi niste mesaje deocheate cu o gagica, o sticla de cola si niste muzica in casti. Nu ai nevoie de vacante, chirii scumpe si mai stiu eu ce.
Lasa sfatuitorii sa traiasca dupa propriul sablon, tu traiesti dupa al tau. La final sunt sanse mari sa fii tu plin de bani, cu CV curat si coerent, iar ei blocati in job-uri necalificate.

| Wr3nch a răspuns:

Primesti sfaturile alea de la oameni care nu au facut medicina sau nu vor sa iti mai dea bani. O dentara o faci si cu in job part time, dar medicina generala... mult noroc.

| Marius131415 explică (pentru Wr3nch):

Asa le-am explicat si eu, dar oamenii aia au iq scazut, eu zic de medicina generala gen sa devii chirurg, sau altceva cica sa ma duc la facultate sa am si job si dupa inca unul part time, mai spune ceva, sa zica aia ca am eu ceva cu ei.Dar ei stau pe net toata ziua.

| Frank51 a răspuns:

Poate la medicină nu, dar spre exemplu eu am avut timp să lucrez la inginerie electrică. Am lucrat în fiecare an la începutul semestrului când era mai lejer, apoi în sesiune când trebuia să învăț 3-4 săptămâni, îmi dădeam demisia. Vara mergeam în Germania și făceam și acolo 2-3000 euro, îmi ajungeau pentru chirie, mâncare și tot ce aveam nevoie. Deci depinde cât de lejeră e facultatea, și cât de bun manager al timpului este persoana.

| Marius131415 explică (pentru Frank51):

Lasa man, dar in sesiune aveai liber, aveai si facultatea lejera e alta chestie, dar sa te prinda examenele dificile de la medicina si tu sa mai si lucrezi e nebunie curata...

| Frank51 a răspuns (pentru Marius131415):

În afară de medicină și litere, la orice altă facultate poți lucra în paralel. Eu îmi faceam liber în sesiune ca să mă pregătesc pentru examene și să iau note mari, puteam să lucrez și atunci luam doar note de trecere.

Deci da, faptul că lucrezi afectează mult, cel mai bine este să fii liber măcar în sesiune.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu poți să lucrezi full-time studiind medicina, dar există buget și diferite burse, deci nu ești chiar în plop.

Sfaturi poate da oricine, tu cercetează, analizează și ia propriile decizii.