| allyshor a întrebat:

Bun! pe ce materii se bazeaza fiecare profil(la liceu)? Ce diplome primesti dupa ce termini liceul respectiv?

1 răspuns:
| Ramina a răspuns:

Pai profilele cele mai des intalnite la majoritatea liceelor sunt la UMAN :stiinte sociale, filologie, si se axeaza pe partea teoretica, adica pe limbi moderne, pe lb romana, pe literatura, psihologie,istorie, logica etc.
Profilele de la Real sunt :mate-info, stiintele naturii, si se axeaza pe partea de calculatoare, multa mate, fizica, chimie, biologie...
si mai sunt si altele, cum ar fi profil de mecanica, telecomunicatii, agricol, profil economic, etc... care la randul lor au alte materii de baza.