| DelphhiN a întrebat:

am auzit ca se castiga cu youtube...mi-am facut cont adesnse dar va rg sa mi spuneti pe cate vizualizari fac bani? ...si cat big grin

4 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

1) se castiga, dar nu se castiga asa mult cum zic X si Y diversi copii cum ar fi z***ta sau doza de h*s... alea sunt numa legende, in Romania youtube si google plateste foarte slab.
2) nu vei putea nici-o data sa fi platita daca in clipul tau sunt revendicate drepturi de autor cum ar fi: Poze care nu iti apartin, videouri din anumite jocuri sau filme, Muzica.
3) Daca se castiga asa usor oricine cu o conexiune la internet avea bani de buzunar.
4) Ai nevoie de caltiate in acele clipuri, ceea ce este foarte greu in Romania, deoarece nu te ajuta nimeni, oricum iti urez mult succes.

| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Ca sa faci bai prima data trebuie sa faci multe vizualizari si subscriberi, apoi sa cauti parteneriat cu youtube(iti vor pune reclame pe clip) sdi astfel vei castiga bani.

| ciuaua a răspuns:

De câștigat se poate câștiga dar ai nevoie de foarte multe view-uri și pentru asta ar trebui să te adresezi publicului internațional.
Sau mai e varianta a doua în care vinzi tu personal publicitate în emisiune după ce ți-ai făcut o bază mare de fani (ca să ai ce vinde companiilor happy ).
În concluzie, dacă vrei să câștigi 1.000 EUR/lună și ai o emisiune săptămânală (adică 250 EUR / emisiune), trebuie să ai în medie 2.500.000 views / emisiune și să te adresezi publicului internațional.
Sunt mici variațiuni pe aceste sume în funcție de țară, tip-uri de ad-uri, sume licitate etc. Dar cam ăsta e nivelul de câștiguri din youtube.
În concluzie, treaba asta cu câștigurile de pe urma AD-urilor din youtube e mai mult un miraj.

| Alex1234aesd a răspuns:

Deci la videoclipuri sunt reclame acele reclame iti auc banii.Mi se pare ca pe reclama e cam 1 cent deci la 100 de reclame 1 dolar sau 1 euro nu mai stiu da oricum iti trebuie multi vizitatori care sa se uite la reclame sper ca te-am ajutat big grin