| alexandra7789 a întrebat:

Bună! Am o întrebare, vreau să merg la un liceu pedagogic pentru ca aș vrea sa devin educatoare, după ce termin liceul trebuie să fac și facultate pentru a deveni educatoare la grădiniță? din câte m-am informat doar atunci trebuie să fac facultate doar dacă vreau să predau în orașe, este adevărat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi educatoare este destul liceul pedagogic, indiferent de mediul unde vei lucra, urban sau rural.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu trebuie sa faci facultate, dai titularizare si ai exact aceleasi sanse ca si cei cu facultate. Dar sunt multi care fac si facultate din diverse motive: sa aiba salariu mai mare, sa aprofundeze materia, sa aiba sanse mai mari la gradinitele private si sa aiba spatele asigurat in caz ca se da legea cum ca au voie sa lucreze in invatamant doar cei cu facultate de pedagogie