| Alinaalian1234 a întrebat:

Am o mare problema, de 2 saptamani sunt constipat. M-am umflat ca un balon. Nu vreau sa folosesc laxative deoarece am folosit in trecut si am avut numai necazuri. As vrea raspunsuri bazate pe tratamente naturiste. URGENT... FUNDA

Răspuns Câştigător
| Irinushh a răspuns:

Pai daca esti unul din persoanele alea anti supa, nu te mira! Incearca sa mananci zilnic un bol micut cu supa sau ciorba. SERIOS vorbesc! big grin

uite ce mai poti folosi :
Ceai de anason

Preparare: Doua linguri de ceai de anason, se oparesc cu la litru de apa fierbinte, se lasa sa se infuzeze timp de 10 minute, apoi se strecoara.
Folosire: Se bea aceasta cantitate de ceai, pe tot parcursul zilei.

Ceai de soc

Pregatire: Doua linguri de flori sau fructe uscate se oparesc cu la litru de apa fierbinte, se lasa sa se infuzeze timp de 10 minute, apoi se strecoara.
Folosire: Se beau trei cesti de ceai pe zi.
Ulei de ricin

Uleiul de ricin este un leac verificat în combaterea constipatiei. Se poate procura din farmacie si are o actiune foarte blânda.

Folosire: Se iau 1-2 linguri de ulei de ricin, iar actiunea laxativa se instaleaza la 2-4 ore. Gustul usor neplacut al uleiului de ricin poate fi neutralizat mâncându-se imediat dupa ce a fost baut o bucatica de pâine sau câteva boabe de cafea. Cine sufera de constipatie cronica este bine sa faca un-consult medical si nu sa ia la nesfârsit laxative puternice, deoarece constipatia cronica poate conduce la îmbolnaviri grave ale tractului digestiv, ba chiar se poate ajunge si la afectarea sistemului cardiovascular. Daca însa nu se pune problema unei constipatii cronice, atunci pentru tratarea cazurilor mai putin grave leacurile de casa pot fi folosite pentru „educarea" sau „reeducarea" intestinului.

Prune uscate si smochine

Prunele uscate si smochinele sunt un leac natural împotriva constipatiei.

Folosire: Se pun 3-5 prune uscate si o smochina într-un pahar cu apa calduta, cât sa le acopere si se lasa peste noapte. Dimineata, se bea lichidul pe stomacul gol, apoi se manânca si fructele. în timp de 2-3 ore leacul îsi face efectul.

Bai reci la picioare

O baie rece la picioare poate sa ajute în combaterea constipatiei cronice.

Folosire: Un lighean mai înalt sau chiar o galeata se umple cu apa rece, astfel încât picioarele sa fie cuprinse de apa pâna la jumatatea gambei. în timpul baii picioare se misca continuu. Dupa 2 minute se scot picioarele din apa si se usuca.

Sarea de Karlsbad

Sarea de Karlsbad, care se gaseste în farmacie, se foloseste în cazuri de hipotonie (lenevire a intestinului).

Folosire: Se ia dimineata pe stomacul gol, un vârf de cutit de sare. Se poate lua si o jumatate de lingurita pâna la o lingurita de sare de Karlsbad, într-un pahar cu apa, tot dimineata.

Samânta de in

Samânta de in este cunoscuta de foarte multa vreme ca fiind un leac de casa foarte eficient în combaterea constipatiei. Reactia nu este imediata, ci abia dupa 2-3 zile.

Folosire: Dimineata si seara, se iau 2 linguri de samânta de in (zdrobita sau macinata mare), cu Vz litru de apa. Actiunea este si mai puternica, daca se amesteca semintele de in cu magiun de fructe si se îndulceste totul cu miere sau fructoza.

Atentie! Diabeticii trebuie sa îndulceasca numai cu fructoza si sa fie atenti la ratia zilnica de pâine.

Varza acra

Varza acra este cel mai cunoscut laxativ al bunicilor nostri, un leac blând, însa cu efect garantat. Varza murata contine foarte multe substante de balast, care stimuleaza miscarea intestinului. Cumparati pe cât posibil varza murata, direct de la tarani, din piete. Varza murata comercializata sub forma de conserva la cutie, datorita procesului de sterilizare la care a fost supusa si-a pierdut multe din vitamine si din substantele active care o fac atât de valoroasa pentru organismul nostru.

Folosire: Se face o cura de varza murata, consumându-se zilnic, timp de 3-4 saptamâni 200 pâna la 300 g

Tarâte de grâu cu seminte de in

Târâtele de grâu sunt si ele, asemeni semintelor de in, un leac verificat în combaterea constipatiei.

Folosire: Se iau dimineata 2-3 linguri de tarâte de grâu, cu multa apa, sau se amesteca o lingura de tarâte de grâu, cu o lingura de seminte de in, si se ia de 2-3 ori pe zi.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca iaurt si bea bere apoi, dupa care mananca prune. Parca asa era.

| thecakeisalie a răspuns:

Mananc iaurt, bea bere, mananca prune si citrice, bea ceai de menta.

| 123131 a răspuns:

Din cate am auzit ceaiul de menta te ajutawinking

| AdyAdytzaFull a răspuns:

Frate, din astea intrebari pui tu?rolling on the floor...baga-ti supozitoare cu trotil in cur sa vezi ca-ti trece rolling on the floor

| AdyAdytzaFull a răspuns:

Baga-ti supozitoare cu trotil, sa vezi ce-ti trece dupa rolling on the floor)

| denissa92 a răspuns:

Mananca iaurt expirat sa vezi te duci la W.C!laughing