| Simon_MIhaela_1986 a întrebat:

Bună! Am pus din greșeală cam 200ml de benzină in rezervorul de la lichid de parbriz! cum aș putea să o scot, sau care sunt consecințele acestei greșeli?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai de obicei aceste rezervoare pentru lichid parbriz au un buson de "evacure", dar nu toate masinile au asta, daca are e simplu golesti si speli cu furtunul cu apa pe acolo pe unde se scurge, de asemenea e de recomandat sa se dea jos rezervorul (borcanul) lichidului de parbriz si sa se spele.
Daca nu aveti buson de golire, atunci apelati la un mecanic.
Nu este in regula acolo sa fie benzina din multe puncte de vedere.
Consecintele pot fi de la stricarea pompei care trimite lichidul catre duze pana la nu stiu ce alte cauze ca nu am mai auzit inca intamplarea cu benzina.
Benzina fiind "periculoasa" si cunoscuta ca fiind un potential factor exploziv, este bine sa stea doar unde a fost creat spatiu special pentru ea si anume in rezervorul destinat benzinei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rezervorul ala e foarte usor de scos si curatat.

| Frank51 a răspuns:

Adaugă un litru de apă și apoi scoate tot conținutul apăsând pe maneta din bord care îți dă apă pe parbriz. Greșeala asta din fericire nu are consecințe.