| Dodo_4186 a întrebat:

Am un pui Husky și are doar o luna. L-Am cumpărat și nu știu ce sa-I fac, nu știu ce fel de mâncare sa-I dau și nu bea apa. Îl am doar de câteva ore și am încercat sa-I dau boabe pentru caini, dar nu mănâncă. + ca a vomitat de vreo 4-5 ori în 8 ore. Și doarme mult, foarte mult.
Ceva sfaturi cum sa-l ajut sa bea apa și sa înceapă sa mănânce?

1 răspuns:
| tintareco a răspuns:

L-ai luat cam prea repede. Un cîine se adoptă la vîrsta de circa 6 săptămîni. Intreabă persoana de la care ai primit cîinele ce a mîncat căţelul pînă să ajungă la tine si urmează acest regim, dacă puiul arăta bine cand l-ai luat. Pînă una-alta încearcă :
miere, orez, morcov, ceapă, ardei, telină, fructe, carne de vită, de pasăre, de peşte fără oase, os lung de vită crud si fără capete (foarte bun pentru curaţat dintii). Încearcă cu puţin lapte călduţ deşi cîinii husky nu tolerează laptele, sau mergi direct la un medic veterinar cu experienţă in nutriţie si cere-i sfaturi în privinţa alimentaţiei.