| cryssa_8542 a întrebat:

Buna!

As vrea sa stiu si eu daca as pleca in Italia, mi-ar trebui pasaport?

Mentionez ca am peste 18 ani.

14 răspunsuri:
| คηĐЯээд a răspuns:

Buna.
Acum mai nou se spune ca se poate merge si cu buletinul.
Dar daca ai peste 18 ani e indicat cu pasaportul
Si sa mentionez ca poti merge cu buletinul doar in tarile apropriate Romaniei.
Sper ca te-am lamurit.

| Victoria a răspuns:

Nu. De cand cu intrarea in Uniunea Europeana, poti calatori in orice tara care ii apartine doar cu buletinul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu, se poate merge doar cu buletinul.

| nituandrei10 a răspuns:

Nu trebuie sa ai pasaport ca sa mergi in Italia pentru ca esti trecuta de 14 ani si de la 14 ani primesti buletinul! Poti intra in Italia prin buletin!

| Anonoim a răspuns:

Nu daoar de buletin

| chrystyna a răspuns:

Nu iti trebuie.Si tara noastra face parte din UE asa ca putem calatori in tarile membre cu buletinul.Doar daca vrei sa te inscrii la o facultate acolo, sau daca vrei sa-ti faci acte in tara respectiva.

| ceco a răspuns:

Nu, in tarile U. E. se circula doar cu buletinul

| cornel a răspuns:

Nu

| hippiemuslim a răspuns:

Domnisoara, nu ai nevoie decat de un buletin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum nu iti mai trebuie, in uniunea europeanu treci doar cu buletinul, dar daca pana in italia sunt tari care nu sunt in uniune sau nu refuza trecerea fara pasaport a unei tari pe teritoriul respectiv iti trebuie.

| Romancutza a răspuns:

Daca ai buletin nu ai nevoie de nici un pasaport, doar sunten in E. U.

Răspuns utilizator avertizat
| lucafarcas96 a răspuns:

In italia este de ajuns sa ai buletinul

| ikram a răspuns:

Se poate merge si cu buletinul, fiind o tara membra a Uniunii Europene, dar este recomandat sa ai si pasaport (dar nu obligatoriu).
De ex. in cazul unei verificari mai amanuntite, sa poata sa te identifice mai bine, si in genreal in pozele din CI nu prea seamana cu pers in cauza, mai ales daca nu ti l-ai schimbat de la 14 ani.