| BlueDreamsss a întrebat:

As vrea si eu,daca se poate, caracterizarea lui Fanica din nuvela La hanul lui Manjoala...Chiar nu o gasesc. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| BogdanAdam a răspuns:

Descrierea personajului e legata de un anumit conservatorism al legendelor locului:pentru cei din jur,cucoana este"frumoasa,voinica si ochioasa",tinuse un barbat,iar acesta murise in imprejurari inexplicabile. Pare o femeie fara varsta care nu se supune trecerii timpului "Niciodata insa de cand o cunosteam si-o cunosteam de mult:trecusem pe la hanul lui Manjoala de atatea ori,inca de copil,pe cand traia raposatul taica-miu,ca pe acolo ti-era drumul la targ- niciodata nu mi se paruse mai placuta…". Tanarul este atras de feminitatea strasnica a Marghioalei intr-o confuzie launtrica generate de frumusetea femeii si de necesitatea de a ajunge la timp la casele popovnicului Iordache:"M-am apropiat pe la stanga ei,cum era aplecata spre vatra,si am apucat-o peste mijloc; ajungand cu mana la bratul ei drept, tare ca piatra, m-a-mpins dracul s-o ciupesc.". Limbajul ambiguizeaza si mai mult atractia erotica tulbure:tanarul, cuprins de elarul varstei, incearca sa afle ce e in spatele acestui...