| babyblue a întrebat:

as vrea si eu sfat...in curand este admiterea la liceu si in am cateva intrebari.Imi place romana, matematica(fac pregatire), chimia, geografia, istoria, franceza si un pic engleza.Nu stiu ce profil sa aleg.Eu cred ca e bun filologie. Voi ce credeti?

5 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Eu am fost la uman, la stiinte sociale si am facut cate un pic din fiecare materie. Iti recomand aceasta specializare.

| upgrade a răspuns:

Daca iti place romana poti incerca linistita filologia mai ales ca iti place si franceza s-ar potrivi cu materile tale favorite dar vei avea nevoie si de latina happy

| Alexandra9647 a răspuns:

Eu sunt filologie bilingv engleza si crede-ma ca daca iti place matematica si chimia nu este indicat sa alegi acest profil pentru ca din clasa a10a nu le vei mai face. Cred ca stiintele sociale sunt intr-adevar cele mai potrivite pentru ca si din clasa a10a vei mai face matematica. Totusi gandeste-te bine apropo de matematica pentru ca la liceu or sa fie niste chestii mult mai grele decat la generala. Sa nu mai zic ca matematica va incepe sa aiba litere nu cifre. Succes oricum si sper sa faci alegerea corecta.

| babyblue explică:

M-am gandit la un liceu(cel mai bun din judetul meu)...si,din pacate, nu are stiinte sociale. O prietena mi-a zis ca e foarte lejer la filologie, mai ales ca e la acelasi liceu. Alegerea asta m-ar putea afecta pe viitor? Vreau sa dau la facultatea de drept si stiu ca cea mai buna alegere e stiinte sociale, totusi liceul ala e cel mai bunsad. Am media mare.happy

| BubbleA a răspuns:

Daca vrei sa mergi pe drept e bine le filologie si eu sunt tot la acest profil.Insa matematica si chimie faci foarte putine ore, iar din a 11 nu mai faci deloc mate, chimie, fizica si din cate stiu nici desen si muzica.
Tezele sunt destul de grele fiindca se dau la 4 materii:romana, engleza\franceza, latina, geografie\istorie, iar din a-12-a profu' de istorie ne-a zis ca suntem obligati sa dam la istorie.
Deci fii sigura ca poti merge la drept de la filologie.