| Cosminovici18 a întrebat:

Care sunt trasaturile unui articol din ziar? Am cautat pe google nu gasesc nimic...cine ma poate ajuta? Dau funda+vot! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

Are valoare informativa. Informatia prezentata este perisabila, se pierde de pe o zi pe alta.
Are un şapou (fr. chapeau) care de cele mai multe ori rezuma informatia ce va fi prezentata pe larg in paragrafele urmatoare.
Ca orice text jurnalistic, e caracterizat de claritate, acuratete, concizie. etc.
Sper ca ti=am fost de ajutor!
succes!

1 răspuns:
| AlaDyn172 a răspuns:

Pai trasaturile lui sunt: sa inveti ceva din el. Sau scopul lui e de a da informatii despre ceva! (FUNDA)