| Nikitovic a întrebat:

Buna Ce sa fac, am spart un termometru cu mercur si n-am reusit sa adun toate bilute de mercur de pe podea? i-mispuneti va rog cum as putea sa le adun?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Mercurul și sub formă de vapori este toxic.
Depinde pe ce a căzut și unde au ajuns acele bobițe micuțe, ca să mă gândesc ce sfat să îți dau.
Cantitatea de mercur de la un singur termometru este mică și nu este ceva foarte grav.
Este preferabil să le aduni, să le pui într-o pungă și să le arunci sau să le îngropi, dar dacă nu poți, aia este.
Dacă vărsai prin casă câteva kg de mercur era foarte rău, și foarte grav, că reprezentau un pericol foarte mare.
Cum le aduni de exemplu : cu hârtie igenică udă, ( cu frișcă, cu spumă de ras, cu miez de mâine puțin udat, șamd.)

Nu mi-am propus nici o dată să adun mercur și nu știu cum trebuie făcut.
Am scris "Ce facem dacă am scăpat mercur pe jos " și am dat căutare cu Google și nu am găsit nimic foarte folositor, decât că trebuie aerisită bine încăperea respectivă.
Indicau ei diverse dar inclusiv pilitură de zinc dar la cantități așa mici nu se justificau.
http://www.telegrafonline.ro/......sosea.html
La Constanța au împrăștiat peste niște mercur vărsat pe stradă floare de sulf.
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t338989.html
daca ti s-a spart un termometru cu mercur si acesta s-a inprastiat intrind printre lamelele de parchet sau dusumea recomandarea este sa cumperi sulf pulbere(Este un praf de culoare galbena care se gaseste de vinzare, eventual, la magazinele ce comercializeaza substante chimice fito -sanitare si se foloseste toamna la afumarea butoaielor de vin.i se mai zice si pucioasa)si sa-l imprastii in locul unde s-a varsat mercurul pentru a-l neutraliza! vaporii de mercur sint f periculosi mai ales pentru copii!
http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=56044&forum=4
mi s-a parut util sa copiez aici partea cea mai importanta din pdf-ul recomandat mai sus:
nu se aspira mercurul!

"Nu folositi aspiratorul pentru a curata o scurgere
de mercur. Nu doar ca mercurul va contamina pompa
de aspiratie, dar caldura de la acesta va evapora mercurul,
raspandindu-l in plus camera respectiva.
Nu folositi matura pentru a indeparta mercurul.
Aceasta doar va imprastia mercurul in perle mici, care
Termometrele
cu mercur
Procurati-va materialele necesare inainte de a
trece la indepartarea mercurului. Acestea includ
manusi, un picurator pentru ochi si doua bucati rigide de
hartie sau carton, doua pungi de plastic, un container
mare sau o cutie, o banda de hartie, un flash si un container
cu o deschidere corespunzatoare. Retineti ca
orice instrument folosit pentru curatare, trebuie considerat
contaminat si inlaturat odata cu mercurul.
Nu atingeti mercurul!
Inlaturati orice bijuterie sau ceas de pe mana dumneavoastra,
deoarece mercurul este atras de celelalte metale.
Puneti-va manusi, de preferat manusi de cauciuc,
pentru a micsora contactul cu mercurul. Utilizati lumina
pentru a localiza mercurul, aceasta va reflecta picaturile
de mercur si le va face mai usor de gasit."

brrr... nici nu imi mai vine sa cumpar termometru cu mercur.
http://www.daciaclub.ro/Am-spart-termometrul-cu-mercur-t34637.html

romulus 21 Feb 2006, 08:28

Stai linistit. Cantitatea de mercur e mica. Am spart si eu un termometru imediat dupa revolutie si nu am mai gasit mercurul. Cand l-am scuturat am dat cu el de marginea patului si nu stiu unde a disparut mercurul de nu l-am gasit nici in ziua de azi. Am locuit in camera aia, si inca traiesc...

7 răspunsuri:
| BabitauBabitau a răspuns:

Buna! Cu doua foi ai putea:pui o foaie pe podea inclinata si cu aialalta le impingi pe foaia inclinate pe podea (ca si cu matura cu farasu) big grin

| Hirako a răspuns:

Daca ai covor il iei si il arunci, iar daca ai parchet nu stiu ce ar trebui sa faci. Oricum, daca ai atins mercurul trebuie sa mergi imediat la spital, deoarece intoxicatia cu mercur se face si prin simpla atingere.

| dragondews a răspuns:

Iei un pamatuf(sau o pensula de aplicat spuma de ras.), il imbibi bine in spuma de ras si aduni bilutele.
Dupa aceea, iei o punga si pui acea pensula cu totul in punga, o legi bine, bine(Hg-ul e periculos pentru mediu) si o arunci la cos. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu,lasa-l acolo.

| AaNnDdRrEeii10 a răspuns:

Apai ia farasul si strange iar daca nu merce pune apa acolo unde e mercurul si dupa aia iale

| cumadica a răspuns:

Cu buzele

| Hamat_Octavia_1996 a răspuns:

Pai poti sa le aspiri cu aspiratorul si apoi suna la serviciul de ajutor al pompierilor pentru sfaturi :unde sa il arunci etc etc