| aft3rlif3 a întrebat:

Bună! CFR și transferul cu autobuzele.

O să merg pentru prima oară cu trenul și am observat că o să se facă transferul de la o stație la alta cu autobuzul. Ce mai e și asta? Am 1000 de întrebări. De ce pe site scrie să suni la info? Trebuie sunat ca să ocupi un loc? Cum se face transferul ăsta? Trebuie să te duci într-o locație anume să iei autobuzul ăla? Cum se procedează?

Răspuns Câştigător
| Torrpi a răspuns:

Buna! Tu noaptea nu dormi?
Da, sunt cateva linii in tara unde se fac lucrari iar continuarea calatoriei se face cu autobuze.
Suni la info pentru lamuriri, nu altceva.
Iti iei bilet normal din gara. In statia in care este intrerupere, toti coborati si mergeti in spatele garii. Atentie la autobuz daca sunt mai multe. Seful de tren merge si el cu acelasi autobuz, asa ca il intrebi sau te tii de el. Cand ajungeti la cealalta statie va asteapta alt tren. Autobuzul va lasa tot in spatele garii.
Un caz special este linia Cluj-Oradea unde pe tot traseul se fac lucrari. Asa ca iei autobuzul din spatele garii din Cluj si te lasa in parcarea de la gara din Oradea. Sau invers.

| Torrpi a răspuns (pentru Torrpi):

A, uitam! Daca tu urci intr-o statie care este pe traseul intrerupt, te duci in gara. Autobuzul opreste in spatele fiecarei gari pe unde trece trenul.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acesta este un lucru perfect nromal care s eintampa pleste tot in lume, cand se fac reparatii la calea ferata si se fac interrperi ddin cauza lucrarilor, cei de la CFR pun masini care transporta calatorii de la o statie la alta, acolo ca sa poata urca in trenul de legatura si sa-i duca la destinatie.

Te duci in statia de tren de unde trebuia sa iei trenul, ca acolo vin acele autobuze de legatura, scriind pe ele ce curse fac si incotro merg.