| Notty a întrebat:

Daca m-am nascut in Ro si am ca act ro doar certificat de nastere si in rest buletin si pasaport md, pentru ca m-am mutat acolo inainte de 14 ani, imi pot reinnoi certificatul(e cam rupt)?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice act se elibereaza in DUPLICAT de catre organul emitent, la cerere.
Tu doar trebuie sa dovedesti ca esti acelasi persoana (buletin / pasaport si eventual si actul original deteriorat.
Deci, trebuie sa te prezinti personal la primaria unde te-ai nascut sau sa te adresezi prin ambasada /consulat.

| sierra1 a răspuns:

Nu se reînnoiește ci se eliberează un dupllicat în caz de distrugere sau pierdere.