| Jausabakaj a întrebat:

Buna!
Daca tu te casatoresti cu cineva din Londra si te muti acolo, id-ul tau nou(buletin) va avea alt cnp sau va ramane acelasi? Ma intereseaza ca sa stiu daca o sa imi ramana recordurile mele medicale sau nu.
Mersi!

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

CNP-ul este un identificator unic emis de statul român și nu se schimbă chiar dacă te muți în altă țară sau obții rezidență acolo

Recordurile tale medicale din România vor rămâne atașate CNP-ului tău, deci nu vei pierde accesul la ele. Însă, dacă vei avea nevoie de servicii medicale în Marea Britanie, vei fi înregistrat în sistemul lor de sănătate, care va funcționa separat de sistemul medical românesc.