| Adlai a întrebat:

Buna dimineața lume!

Cine a absolvit in prezent facultatea de Inginerie Aerospațială și acum e angajat al NASA?

Intreb asta ca sunt in clasa a 12A la liceul Anghel Saligny la protecția mediului, si demult timp îmi doream sa fiu angajat la NASA( adică, vreau sa ma ocup cu construcția motoarelor navei spatiale).

As vrea sa stiu dacă NASA trimite unul de ai lor in România pentru selecție. Și vreau sa stiu ca dacă vin, atunci dau examen și cine are nota 10 atunci este selectat de unul din ei sa lucreze la NASA?

Ca sunt tare curios sa stiu despre asta, cum se procedează pentru angajare, cum se selectează etc… știți ce zic?

Și vreau sa stiu cât e bursa la facultatea de Inginerie Aerospatiala.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

De la "a auzi de NASA" până la "a lucra la NASA" este o diferență ca de la "a te uita la Lună" la "a păși pe Lună".

Tu nu pari să ai nici măcar cunoștințele necesare pentru a-ți comanda un tricou pe care scrie NASA.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu exista nici un angajat al NASEI pe TPU.
Ala care-i angajat la NASA, este mult prea ocupat, ca sa taie frunza pe aici, raspunzand copilasilor.
Ca sa fii selectat de NASA trebuie sa fii un om inteligent, superdota si un profesionist exceptional.
Pana ajungi sa lucrezi pentru ei, cred ca trebuie sa mananci fizica, mecanica, chimia si matematica, pe paine. Sa o visezi noaptea, sa fii olimpic la macar unul din obiectele mentionate mai sus, ca sa ai o sansa.
Singura sansa din viata ta, ca sa prinzi o bursa la o asemenea facultate din America, este sa fii olimpic international. caz in care, te vor cauta ei personal, sa-ti ofere acea bursa, la una din facultatile de elita americane.
Nu, chiar nu glumesc, ca sa ajungi acolo, trebuie sa muncesti enorm si sa fii in fruntea scolii.

PS Citeam istoricul intrebarilor tale si sunt cumva dezamagita de tine.
Vrei sa ajungi la NASA, dar ti-e lene sa-ti faci temele de la scoala, daca le pui pe TPU sa ti le rezolve altii
Nu inveti la biologie, ca nu sti pe unde ti-ai lasat caietul.
Este vina altora ca nu vor sa-ti dau caietele lor, ca sa inveti tu.
Nu stii ce minciuna sa spui la scoala, ca sa scapi de faptul ca nu ai chef de invatat si banuiesc ca nici nu-ti prea pasa ce note iei.
In stilul asta, nu vei ajunge niciodata la NASA, baiete!
Un copil motivat sa ajunga acolo, ar avea avea alte prioritati in viata, decat minciuna si lenea.

| Adlai explică (pentru Violleta2022):

Și dacă gen, nu am dovedit ca nu sunt făcută pentru chestii ce țin de matematica și biologie, sârb încep sa dovedesc anul asta in clasa a 12A ca sunt de NASA atunci sunt șanse sa fiu selectat de ei? Sau, îmi zic alivederci NASA?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adlai):

Sincer, cred ca tu nu ai nici o sansa sa ajungi la NASA in veci!
Esti departe de realitate si nu esti dotat cu abilitati, sau ambitii sa ajungi vreodata acolo.

Pana la urma ce esti, fata sau baiat?
In aceeasi fraza folosesti ba femininul "sunt făcută" si apoi masculinul "sa fiu selectat", ceea ce ma duce cu gandul, ca nici macar nu stii a scrie corect romaneste.

| Adlai explică (pentru Violleta2022):

Ups, greseala mea. Mulțumesc ca mi-ai atras atenția. Și am vrut sa zic făcut, și nu făcută. Mi se mai întâmpla sa fac greșeli gramaticale.

| johnnny123 a răspuns:

Judecând după întrebările tale, sunt stupefiat că nu te-au recrutat deja. Probabil există niște lupte de culise între NASA, CIA, ESA și CERN pentru a te angaja.

| Adlai explică (pentru johnnny123):

CIA? Am crezut ca e un aia forța de poliție in America, sincer sa fiu n-am auzit de astea decât de NASA.

| johnnny123 a răspuns (pentru Adlai):

De la "a auzi de NASA" până la "a lucra la NASA" este o diferență ca de la "a te uita la Lună" la "a păși pe Lună".

Tu nu pari să ai nici măcar cunoștințele necesare pentru a-ți comanda un tricou pe care scrie NASA.

| IIIshaneIII a răspuns:

Te angajez eu la nasa sa dai cu sapa in curte

| Adlai explică (pentru IIIshaneIII):

Eeeee, nimeni nu dorește meserii cu salarii mici. Eu vreau sa fiu un angajator al unei companii importante, de top in lume cu salarii foarte mari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adlai):

Baiete, degeaba vrei tu... daca nu poti prea mult.
Eu cred ca trebuie sa te orientezi la ceva mult mai modest, pentru nivelul tau de intelegere.

| Adlai explică (pentru Violleta2022):

Pai nu, doar la chestii ce tine de matematica nu prea ma duce capu’ dar la desen și altele, da. Cum ar fi, romana, aia mie usor sa învăț.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adlai):

In cazul asta, orienteza-te spre un liceu si facultate de arte, uitand de NASA

| Adlai explică (pentru Violleta2022):

Da dar, mai vreau sa și studiez spațiul, sa detectez planete cu vieți potabile pentru noi îndepărtate, și multe alte cele îmi place sa descopăr. Unde ma duc ca sa fac așa ceva? Ca as vrea ca asta sa fie una din activitățile mele preferate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adlai):

Astronomie, Planetologie, Geologie plenetara, Geofizica, geochimie samd
Citeste despre fiecare in parte pe internet (google search)

| Uvox a răspuns:

Tu intai termina primul FIA si poate, spun poooaaaateee ai ceva șanse.