| mtc25877 a întrebat:

Buna,doresc sa obtin profesia de vames si sa lukrez la vama fiidca imi place
dar toti imi spun ca fara rude nu voi putea sa muncesk acolo
e corect? dar ma gindesc ca sunt si alti copii care invata in domeniul acesta si ce numai de cit vor intra daca vor avea rude
consider ca nu e corect

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Dar daca ajungi sa lucrezi cu o echipa de vamesi corupti(fie la birou, fie pe teren), atunci o sa fie problema. Ori esti cu ei, ori o sa iti puna bete-n roate sa pleci de acolo. Crezi ca politia nu e corupta? Daca sefa DNA-ului a fost corupta, cu cat mai mult sunt cei mai de jos. Si pentru ca salariile sunt mici, tocmai de aceea esti nevoit sa "completezi" pentru nevoile zilnice.
Tot din cauza coruptiei omul ajunge sa lucreze doar daca in locul rezpectiv are cunostinte. Ca daca vine unul ca mine si ca tine sa lucreze intr-o echipa de oameni corupti, le este teama ca afacerile li se vor strica -la fel cum sunt ei. Si este posibil ca si cei care vor lucra cu ei. De aceea se spune ca iti trebuie pile intr-un loc sau altul -din pricina coruptiei din locurile respective.