| Constantinescu_Alina_2000 a întrebat:

Este cineva care a scos bani prin western fără a fii major? Daca da imi puteți spune si mie unde? Dau funda

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

A fi nu se scrie niciodata cu 2 i.

| anonim_4396 a răspuns (pentru peperonies):

Se scrie FII, cu doi i, numai la:
– imperativ afirmativ: Fii cuminte!
– conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă: Vreau să fii cuminte. Vreau să nu fii obraznic.
– viitorul format de la conjunctiv: o să fii, nu o să fii.

În rest e FI, cu un singur i:
– infinitiv: a fi
– imperativ negativ: Nu fi obraznic!
– condiţional prezent: aş fi, ai fi
– condiţional perfect: aş fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi făcut
– conjunctiv perfect: să fi ştiut, să fi fost, să fi avut
– viitor: voi fi, vei fi
– verb + FI: pot fi, poţi fi, să poată fi, să poţi fi, vei putea fi.

| peperonies a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma refeream cand are "a" in fata -> infinitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cunosc pe multi care le trimit parintii bani din afara si ei abia au 15-16 ani.

| Constantinescu_Alina_2000 explică:

Ma scuzați am iPhone si se autocorecteaza! Ma grăbeam si nu am fost atenta!