| DiannaDia a întrebat:

Imi puteti spune despre diferentele de vorbire dintre Marea Britanie si America?! Inafara de accent. Stiu ca mai sunt si unele cuvinte.

3 răspunsuri:
| OoKidaLoveoO a răspuns:

Accentul da.
Cuvintele de asemenea.
Conjugarile sau la ei unele nu exista.
Gradele de comparatie mi se pare ca mai erau

| relian a răspuns:

Englezii vorbesc de parca acum zici ca ti se sparge capul, spui ca este sticla.Americanii vorbesc mai melodios, cel putin mie imi place mai mult cum vorbesc americanii.Am fost si in Anglia si in America si eu spun parerea mea.Da au cuvinte diferite dar nu asa multe.De exemplu englezii spun "lift"ca si noi romanii de altfel.Bine in romana ar fi ascensor care probabil vine din franceza.Americanii numesc lift doar acele masini si aparate care ridica absolut orice in afara de oameni.Pt om ei folosesc cuvintul "elevator"care probabil vine tot din franceza zic eu desi nu stiu de o fi asa.Alt cuvint este politist. Englezii zic policeman, americanii zic cop dar mai folosesc si policeman, dar foarte rar, ori mai deloc.In america sint destul; e accente ca de altfel in orice tara.Mmai sint cuvinte dar nu mi le amintesc eu acum.Acum daca laengleziun cuvint inseamna ceva si la americani sa insemne altceva nu stiu, nu prea cred ca ar fi cuvinte de genul asta. Celputin eu nu am auzit.Dar mai stii.Deci diferentele nu-s prea mari.Gramatica este aceiasi.Am vazut englezi care au venit in america si irlandezi si nu vorbeau diferit fata de americani.Bine eu nu ma pricepmai deloc lalimbi straine dar spun ce am vazut si auzit.Cu alte cuvinte sint cam strain de limbile straine.Sint in cautare de o tipa englezoaica sau americanca care sa ma invete si pe mine engleza.Eu doar asa pot invata o limba straina daca stau zilnic cu cineva care vorbeste limba respectiva.Si cum eu sint baiat normal ca prefer o fata.Tu de ce intrebi despre engleza?