| Iuliabarbu a întrebat:

Buna. Oare cu ce m-as putea epila in zona inghinala? Mă epilez cu bicul de câțiva ani, însă am obosit. La mine este deranjat faptul că îmi crește și pe linia bikinilor ...adică cum creste puțin se vede foarte urat. Mai întâmpină cineva problema asta? Sa ii crească și pe langa bikini gen?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu bigul tai firul de păr nu il smulgi. Multi fac confuzia asta. De aici si problema ta. Ceara e buna daca suporti durerea.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu bigul nu te epilezi, ci te razi/retezi/barbieresti, fiindca acelea sunt doar lame care taie firul de par, nu epileaza precum ceara sau cremele epilatoare, care smulg firul de par din radacina.
Firul de par find retezat de la suprafata pielii incepe sa creasca chiar de a doua zi.

Ca sa nu se mai vada cel putin 2-3 saptamani, este recomandata epilarea cu ceara calda, fiindca aceea scoate firul de par din radacina iar cresterea noului fir de par fai fi mult mai lenta, durand 2-3 saptamani pana iese noul fir de par, la suprafata pielii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crema sau epilare definitiva

| Furnicuta000 a răspuns:

Cea mai ieftina si practica metoda e ceara, daca poti rezista la durere eu zic sa incerci

Răspuns utilizator avertizat
| Miruna333 a răspuns:

Epilare definitiva. Cea mai buna metoda. Ma duc la salon 1-2 ori pe an pentru intretinere.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să încerci o epilare definitiva.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

O varianta ieftina ar fi ceara si merita incercata, daca rezisti la durere.
Recomandate ar fi epilatoarele electrice, care desi sunt costisitoare, merita.

| lorena66 a răspuns:

Buna! Poti incerca cu ceara, sau sa programezi o sedinta daca esti comfortabila cu asta. Epilatul cu lama din pacate nu ajuta, pentru ca dupa o perioada parul isi extinde zona de crestere. Mai sunt si aparate de epilat, cele electrice

| Iuliabarbu explică (pentru lorena66):

Crezi că sunt singura care întâmpină problema cu creșterea părului pe langa zona bikinilor? Sau mai sunt cazuri.

| lorena66 a răspuns (pentru Iuliabarbu):

Sunt multe cazuri, la toate femeile e asa de fapt. Foooarte putine daca patesc sa nu aiba, dar in general mai toate au, si eu am. dar daca dai cu lama constant ajuta parul sa creasca extins mai departe de zona bikinilor si nu recomand lama tocmai de asta

| lorena66 a răspuns (pentru Iuliabarbu):

Daca ai peste 18ani vorbeste cu o clinica pentru o epilare definitiva in zona inghinala, mai exact ce e dupa bikini

| Iuliabarbu explică (pentru lorena66):

Crezi că un epilator mi-ar fi potrivit pentru aceasta zona? Nu am bani pentru epilare definitiva...

| Liviu a răspuns (pentru lorena66):

E na, cum sa creasca parul de la lama? Eu iti spun cazu meu, ma barbieresc in cap periodic, ba chiar a fost o perioada de ma barbieream de 3 - 4 ori pe saptamana sa pastrez aspectul de chelie. Dupa vreo 14 15 ani de chelie (ras in cap periodic) am zis sa imi las parul lung, sa creasca.Ce crezi? Am mostenit pe mama, care are parul rar in crestet. Deci e genetic totul, e din ADN, mitul cu lama e o prostie, eu ma fac la fel in zona intima cu lama, aceias par am de cand ma stiu, la subrat la fel, deci e un mit!

| lorena66 a răspuns (pentru Liviu):

Asta e la barbati si e vorba de fata, nu de zona inghinala in ce spui tu. la femei e complet alta chestie mai ales in zona intima. nu e un mit, altfel toate femeile s ar da cu lama in loc de ceara fierbinte care mai si doare. toate femeile cu care am vorbit si foloseau lama au avut aceeasi experienta:parul creste mai des si gros. singurul motiv pentru care nu s-a declarat ca fiind adevarat este faptul ca vorbim aici de produse folosite la nivel mondial si lumea nu le ar mai cumpara daca s ar declara oficial asa ceva.

| lorena66 a răspuns (pentru Iuliabarbu):

Da, pentru zona bikinilor—dar nu total pentru zona intima-intima. ce e langa e in regula. si poti sa iti cumperi si acasa sau sa iti faci ceara pentru epilare. manual poti face cu zahar parca—ai tutoriale pe net

| Liviu a răspuns (pentru lorena66):

Totul ne este scris in ADN, eu vorbeam de barbieritul in cap.In plus,eu ti-am zis,mai citeste,documenteazate, apoi scrie-mi, am tot cautat raspunsuri, discuta cu medici, vei vedea, vei ramane surprinsa de rezultat.Culoarea parului,daca e cret/ondulat, sau mai stiu eu, e direct genetic programat, la fel si parul daca e rar sau des, nu poti influenta asta.

| lorena66 a răspuns (pentru Liviu):

Nu esti femeie sa vorbesti despre experienta ta cu lamele de ras, nu cred ca esti in pozitia sa ti dau cu opinia. Daca era totul despre ADN, te asigur ca nu mai facea nimeni cancer pentru ca ne este scris in adn sa avem doar celule sanatoase. Cu toate astea, multi fara cancer in familie fac cancer la un moment dat. Si parul este programat. Eu am fost blonda pe picioare ani buni pana sa folosesc lama, am inceput sa o folosesc si acum am firul de par negru si mult mai gros. La fel si alte femei, care foloseau ceara si nu aveau nicio problema cu parul, daca foloseau lama se ingrosa firul de par mereu

| Liviu a răspuns (pentru lorena66):

Nu te certa cu mine,cei care fac cercetari spun asta,nu conteaza ce suntem femei ori barbati,ba chiar barbati au firu de par mai gros,mai des,etc. Totul e din adn, se trage din stramosi,dai o cautare pe google,dupa vei vedea. E vorba de stramosi, si de genele care le-am luat cota x de la mama, cota x de la tata, bunici, stramosi, pana la a 7 generatie.Si eu am 2 nepoate, o verisoara si o matusa, care pana la 11 - 12 ani erau BLONDE BLONDE, dupa parul s-a inchis la culoare foarte mult, despre ce vorbim?

| DeeDee817 a răspuns:

Poți încerca cu ceara, aparat de ras ce smulge parul sau cea mai buna dar și costisitoare, epilarea definitiva.