| 08Vi18 a întrebat:

Buna! Pentru prima data as vrea sa călătoresc cu trenul de la Oradea la Tulcea, e cu multe schimbări dar nu inteleg partea cu biletul, la fiecare stație de oprire unde trebuie sa cobori trebuie sa cumperi un alt bilet? Sau cum e partea cu platformă, pe ce parte vine trenul si daca e sa pierd trenul sau sa urc pe unul gresit.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" la fiecare stație de oprire unde trebuie sa cobori trebuie sa cumperi un alt bilet?"

DACĂ l-ai cumpărtat pe ruta de mai sus, de ce ai mai coborâ? Poate să-ți iei un suc sau să faci pipi

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Pentru ca nu este tren direct Oradea-Tulcea. Doh...

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Intrebi: "la fiecare stație de oprire unde trebuie sa cobori trebuie sa cumperi un alt bilet?"

spuneam: "DACĂ l-ai cumpărtat pe ruta de mai sus, de ce ai mai coborî?" - adică NU

Desigur mai cobori DOAR acolo unde schimbi trenul și cum iar am mai spus: Poate să-ți iei un suc sau să faci pipi

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

De fapt acolo nu cobori ca sa faci pipi, ci pentru ca trebuie sa schimbi trenul.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Eu îi scrisesem lu' 08Vi18 și-i scrisesem:
"cobori DOAR acolo unde schimbi trenul și cum iar am mai spus: Poate să-ți iei un suc sau să faci pipi"

și de ce nu s-ar pișa in gară?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Primesti de la inceput un bilet cu toata ruta, nu mai ai nevoie de altul.
Peronul se anunta inainte de sosirea trenului. Majoritatea garilor au o tabela de anuntare, unde scrie ruta trenului, numarul sau, ora sosirii, ora plecarii si linia.
E bine sa retii ruta trenului, eventual si numarul lui, pentru a te orienta usor.
De exemplu, daca mergi din Dej la Vatra Dornei, trenul tau are ruta Timisoara - Iasi. Asa il cauti pe tabela, si dupa numarul de genul IR - 5760. Vezi la ce linie trebuie sa vina, si te duci pe peronul respectiv.
Daca esti dezorientat, intrebi orice nene cu uniforma CFR de pe acolo, de obicei iti raspund cu amabilitate.
Pe fiecare vagon, in capete, scrie numarul trenului si ruta sa. Cel putin teoretic; se mai intampla sa lipseasca acele placi.

| Holiday a răspuns:

Biletele le cumperi de la statia de plecare, sau online. O sa ai mai multe bilete, de exemplu unul pentru un tren Oradea-Bucuresti, si altul pentru alt tren Bucuresti-Tulcea. Le folosesti in conformitate. In garile mari exista panouri de afisaj cu trenurile, la ce ora sosesc/pleaca si la/de la ce peron. Te pozitionezi pe peronul corespunzator. Peroanele sunt numerotate.

| Vântulalb a răspuns:

Mamaaaa, m-am infundat in prostiile citite si nu am mai avut rabdare sa citesc tot.
Din Oradea (la fel la retur din Tulcea) cumperi un singur bilet. Pe el vei avea trecu fragmentat fiecare portiune de traseu de parcurs. De ex. Oradea-Bucuresti plecare Oradea ora X, sosire Bucuresti ora Y. Asa la fiecare schimbare.
Pe ce "parte", adica la ce linie vine trenul, se anunta in gara. Trebuie sa fii atent. Acolo vezi unde este peronul de urcare.
Sa nu indraznesti sa urci in tren gresit, ca ai de-a face cu mine!
In gari, mai vezi angajatii sau cel putin impiegatul. Are uniforma, chipiu, il recunosti. Daca ceva nu iti este clar, il intrebi. Oricare dintre ei raspunde.
Calatorie placuta!

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

P.S. M-am uitat putin pe mersul trenurilor.
La trenurile private nu vei putea sa cumperi bilet de la casa de bilete a CFR. Dar la ei se vand bilete in tren, la pret normal. Iar daca esti elev, cu carnetul de elev vizat ai gratuitate. Daca esti student, cu carnetul vizat si CI ai reducere.
Din Oradea poti lua la CFR bilet cu plecare din orice gara.

| sierra1 a răspuns (pentru Vântulalb):

" Vântulalb : Mamaaaa, m-am infundat in prostiile citite..."

mai precis, dacă se poate?